UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Jak se postupem času měnil a vyvíjel vizuální styl Slováckého muzea? S tím se můžete seznámit na chystané výstavě Proměny / Vizuální styl Slováckého muzea. Ta bude zpřístupněna ve čtvrtek 12. září v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech. Nabídne nejen plakáty, ale i katalogy k výstavám, pozvánky, publikace a další propagační materiály.
„Slovácké muzeum si letos připomíná 110 let od svého vzniku, a proto jsme se rozhodli uspřádat výstavu právě na téma proměny a vývoje jeho vizuálního stylu. Mezi autory vystavených propagačních materiálů je například Joža Uprka, Adolf Kašpar, Ruda Kubíček, Josef Kiesewetter, Petr Opočenský, Ema Pelikánová či Michal a Lukáš Malinovi,“ říká kurátorka výstavy a historička umění Milada Frolcová.
Výstava potrvá do neděle 3. listopadu 2024.
Historie muzea
Před 110 lety, přesně 1. 6. 1914, byla v prvním patře bývalého jezuitského kláštera v 9 místnostech slavnostně otevřena první expozice Slováckého muzea. Její základ tvořily předměty zakoupené od sběratele a pozdějšího prvního ředitele muzea Františka Kretze. Už o čtyři roky později však musela být uzavřena, neboť prostory zabralo vojsko.
V roce 1929 městská rada zakoupila pro muzeum budovu bývalého střeleckého spolku v Uherském Hradišti postavenou v letech 1801–1803 na místě někdejší dřevěné střelnice, hostinec Na Střelnici ve Smetanových sadech. Po úpravách a instalaci sbírek se muzeum pro veřejnost znovu otevřelo 15. 8. 1931. První funkcionalistická přístavba podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse se uskutečnila v letech 1936–1937; druhá, která dala muzeu konečnou podobu, se realizovala v letech 1940–1943. Poslední větší stavební úpravy hlavní budovy muzea byly dokončeny v roce 1995. V roce 1997 byly stavební úpravy dokončeny modernizací bočního křídla, v němž jsou umístěny pracovny muzea. Celý objekt je dnes v režimu nemovité kulturní památky.
V 60. letech 20. století byla po dlouhé rekonstrukci otevřena Galerie Slováckého muzea v objektu bývalé zbrojnice a také byl pod správou Slováckého muzea zpřístupněn Památník Velké Moravy postavený nad odkrytými základy kostela Na Valách ve Starém Městě.
V roce 1984 bylo jižní průčelí budovy osazeno mozaikovými alegoriemi jednotlivých měsíců v roce akademického malíře Jana Köhlera z roku 1905. Kompozice byly původně umístěny na vlastním domě architekta Dominika Feye, který byl zbořen roku 1981.
Sbírka Slováckého muzea v Uherském Hradišti v současnosti obsahuje více než 380 000 kusů sbírkových předmětů. V souladu se zaměřením muzea je tvořena souborem předmětů dokumentujících etnografický vývoj národopisné oblasti Slovácko, archeologický, historický a umělecký vývoj města a jeho okolí. Muzeum je pověřeným pracovištěm Centra péče o tradiční lidovou kulturu ve Zlínském kraji. Provádí výzkumy a dokumentaci tradiční lidové kultury v regionu a spolupracuje přitom s partnerskými institucemi. Ze služeb pro badatele a veřejnost lze zmínit například komentované prohlídky, služby odborné knihovny či E-studovny a možnost studia sbírek. Při muzeu působí Muzejní spolek a Společnost přátel slivovice České republiky.
Slovácké muzeum je držitelem řady ocenění, např. Muzeum roku 2015 i 2016 atd. Těmi posledními je Zlatý mamut/Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie za rok 2022 a Cena Českého výboru ICOM za rok 2022, a to za projekt výstavby Cyrilometodějského centra ve Starém Městě a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy.
V současnosti Slovácké muzeum spravuje také Muzeum v přírodě Topolná, Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově a archeologické lokality, národní kulturní památky – Na Špitálkách ve Starém Městě, Výšinu sv. Metoděje v Uherském Hradišti – Sadech a Na Díle v Modré.
Vedle výstav pořádá muzeum ve spolupráci s Muzejním spolkem přednášky a řadu dalších akcí pro děti i dospělé a nabízí rovněž edukační programy pro školy.
Oslavy výročí muzea se chystají na příští rok, a to v rámci tří jedniček, tedy 111 let od otevření.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.