pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta
Z výstavy
© Zdroj: https://www.slezskoostravskyhrad.cz/



Objevitel, mecenáš a průmyslník: Fascinující příběh hraběte Wilczka na Slezskoostravském hradě

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Autor článku: 
Černá louka s.r.o.
„Výstava představí málo známý, ale významný moment v historii, kdy uhlí z Ostravska pomohlo financovat první rakousko-uherskou polární výpravu na sever,“ říká kurátorka výstavy Krista Balcar. Výprava realizovaná v letech 1872–1874 objevila novou a do té doby neznámou zemi, kterou pojmenovali Země Františka Josefa a tento název nese doposud. Slavnostního otevření výstavy se dokonce zúčastnil přímý potomek rodu Wilczků, hrabě Hans-Heinrich Wilczek s manželkou Alexandrou. Byla to tak po dlouhých 70letech první návštěva tohoto hraběcího rodu na Slezskoostravském hradě.
 
Návštěvníci se seznámí nejen se samotnou polární výpravou, ale dozví se také o rozsáhlých statcích hraběcí rodiny Wilczků, jejíž osud je svázán právě i se Slezskoostravským hradem. Objeví velikost postavy samotného hraběte Johanna Nepomuka Wilczka, který byl skutečnou renesanční osobností. Tento aristokrat a podnikatel s vizí propojoval průmyslový rozmach na svých panstvích s objevováním neznámých krajin, a to nejen za polárním kruhem.
 
Výstava ve sklepení je rozdělena do dvou částí. První část představuje historické dokumenty, zatímco interaktivní prvky ve druhé části vtáhnou návštěvníky do příběhu, který překračuje hranice tehdejšího světa. Expozice přibližuje nejen význam hraběte Wilczka v evropské historii, ale také jeho zásadní vliv na rozvoj vědy, kultury a průmyslu. Výstava zaujme i svým designem, kterému dominuje výrazný model ledovce.
 
Výstava vznikla ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Projekt byl realizován za finanční podpory Statutárního města Ostravy a městského obvodu Slezská Ostrava.
 
Výstava je přístupná v rámci vstupného na hrad v jeho běžné otevírací době, tedy od úterý do neděle od 10 do 17 hodin.OSATRAV

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024