OSTRAVA: Již čtvrtý koncert z hudebního cyklu Limity hudby představí jazzové trio pod názvem Veřejně nepřístupná vodní plocha. Na kontrabas zahraje David Liber, na klavír Michal Jun a za bicí usedne Matyáš Hokl. Koncert proběhne 15. 9. od 17:00 před porubskou Galerií Dukla. Organizátoři oznámili, že se koncert pro nepřízeň počasí ruší. O náhradním termínu budou informovat.
Prostor před Galerií Dukla zaplaví v neděli 15. 9. vlna jazzu a world music Veřejně nepřístupné vodní plochy. “Trio přináší přímočaré melodie a chytlavé rytmy, inspiruje se v českém a moravském folkloru nebo hudbě blízkého východu, kterou Vodní plocha zabalí do klasického jazzového hávu kontrabas-bicí-klavír,” popisuje tvorbu Vodní plochy dramaturg hudebního programu Galerie Dukla Patrik Slezák.
David Liber, který podle svých slov chtěl hrát v klasickém triu od doby, co přičichl k jazzovému kontrabasu, popisuje začátky Vodní plochy: “Původní myšlenka byla, že secvičíme nějaký jazzový standardy, ale nakonec jsme skoro celou první zkoušku dělali na mé autorské prvotině, na kterou jsem si vzpomněl. Po čase oťukávání jsme začali na soustředěních systematicky nosit svoje nápady a ty standardy jsme postupně odhazovali do šuplíku. A už tam zůstaly.“
Hned po svém vzniku nabralo trio dobrý vítr do plachet, jako úplní začátečníci se v roce 2021 zúčastnili soutěže Jazz Fruit a dostali se do finále. Aktuálně vydali EP pod názvem “NC LIVE SESSIONS”.
“Jsme veřejně nepřístupní a hlavně ploší,” říká o sobě s nádechem ironie a dadaistického humoru jazzové trio. Hudební přímočarost Vodní plochy podtrhnou vína z místní porubské vinotéky MEZI/VÍNY a sýry z Boutique Gurmán. Koncert ve vodách jazzu bez zbytečných mantinelů a přehrad, naopak na přívalové vlně emocí a nálad, proběhne v neděli 15. 9. od 17:00 před Galerií Dukla.
Činnost galerie finančně podpořil Městský obvod Ostrava-Poruba, Statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury České republiky.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.