PRAHA: Klub mladých diváků (KMD), zaštiťovaný od roku 2003 Divadlem v Dlouhé, slaví úctyhodných 60 let od svého vzniku. V divadelní sezoně 1964/1965 nabídli poprvé herci pražských divadel, mezi nimi i hvězdy formátu Jana Wericha nebo Miroslava Horníčka, pedagogům a studentům možnost přihlásit se do speciálního pražského abonmá pro mladé diváky.
K 60. výročí připravil KMD krátké dokumentární video, kde o Klubu hovoří, mimo jiné, herec a režisér Miroslav Hanuš. KMD vydává také výroční publikaci, která přináší zajímavosti z historie, praktické informace, divácké trendy, ohlasy pedagogů i studentů a věnuje se též novému fenoménu divadelního lektorství. Publikace bude slavnostně pokřtěna 10. září na Lodi Tajemství, kde bude také v premiéře uvedeno výroční video. Prezentační materiály jsou k dispozici na webu www.klubmladychdivaku.cz. Pro KMD je zásadní, že se na výročních aktivitách aktivně podílejí mladí lidé.
„V roce 2024 připomínáme 60 let od založení Klubu mladých diváků. Jsme si vědomi dlouholeté tradice, kterou se svou prací snažíme nejen udržovat, ale i dále rozvíjet. Ať už jde o mezinárodní spolupráci, lepší porozumění mladému divákovi skrze posílení zpětné vazby, pečlivé plánování a výběr, nebo například udílení výroční ceny KMD nejoblíbenějšímu představení,“ říká Barbora Werner, vedoucí Klubu mladých diváků, a pokračuje: „Jsme nadšeni trvalým zájmem mladých lidí o divadlo a vděčni pedagogům, kteří organizují školní skupiny. Minulá sezóna 2023/2024 byla nejúspěšnější za posledních deset let – KMD měl 16 844 členů ze 443 školních skupin z Prahy i dalších obcí. Dlouhodobý úspěch Klubu je zajištěn jak díky výjimečné pražské divadelní nabídce, tak díky vynikajícím vztahům s pedagogy, kteří se o své skupiny KMD organizačně a s velkým entuziasmem starají. V Klubu převažují dlouhodobé partnerské školy, zároveň se neustále rozšiřuje o školy nové, které se každoročně přihlašují. Neustálá proměna je zajištěna mimo jiné tím, že členství je platné rok a členové každou sezonu dorůstají a odrůstají.“
KMD spolupracuje s desítkami etablovaných pražských divadel, která vstřícně vítají mladé diváky ve svých hledištích. Klub garantuje kvalitu divadelních představení a jejich předvýběr divácké kategorii 13–16 let, nebo 15–21 let. Specialitou KMD je, že nabízí nejen večerní představení s běžnou veřejností, ale i zadaná odpolední představení od 15 hodin, což je pro mnoho základních škol praktické.
Klub mladých diváků bude výročí oslavovat během celé divadelní sezony 2024/2025 sérií speciálních akcí jak pro mladé diváky, tak pro pedagogy. Na podzim v rámci oslav Klub pozve pedagogy na představení s workshopem Válka profesora Klamma v divadle Minor, do Městských divadel pražských na rané songy Bertolta Brechta a první texty Franze Kafky. Pro pedagogy také zorganizuje workshop a prezentaci nezávislých divadel a pohybovou satiru Český hrdina souboru Farma v jeskyni v centru současného umění DOX. Pro mladé diváky KMD chystá speciální uvedení Našich furiantů v Národním divadle a oslavy završí kreativním společenským setkáním ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet.
Facebook: Klub mladých diváků
Instagram: @klubmladychdivaku
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.