ZLÍN: Od soboty 7. září do neděle 15. září 2024 budou napříč Českou republikou probíhat Dny evropského dědictví. Akce s mezinárodním přesahem, během které se veřejnosti otevřou brány nejzajímavějších památek a běžně nepřístupných objektů, se poprvé zúčastní i zlínský Památník Tomáše Bati, který návštěvníkům 7. září nabídne bezplatný vstup na komentované prohlídky.
„Je symbolické, že téma letošního ročníku Dnů evropského dědictví zní ‚Památky spojují svět‘, protože Památník Tomáše Bati skutečně láká návštěvníky z celého světa. Jen v současné sezóně do něj zavítali obdivovatelé architektury z Mexika, Austrálie, Kanady, Laosu, Koreji nebo Indie. Věřím, že zapojením památníku motivujeme k návštěvě i dalších atraktivit města Zlína,“ uvedla Martina Hladíková, náměstkyně primátora.
V průběhu dne se v prostorách nejodvážnější zlínské budovy postavené v roce 1933 podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury odehraje celkem osm komentovaných prohlídek začínajících vždy v celou hodinu, a to v čase od 9:30 do 17:30. Před prohlídkou je z důvodu omezené kapacity vždy nutné vyzvednout si nejdřív v Infopointu památníku volnou vstupenku. Zájemci, kteří chtějí možnost bezplatného vstupu do památky využít, si mohou svá místa rezervovat i dopředu na stránkách www.pamatnikbata.eu.
Památník Tomáše Bati je veřejnosti přístupný od svého znovuotevření po rozsáhlé obnově pátým rokem. Agentura CzechTourism jej letos zařadila mezi neobjevené skvosty pro sezónu 2024. „V loňském i předloňském roce se návštěvnost památníku pohybovala nad hranicí 12 tisíc příchozích. Podobné číslo očekáváme i na konci tohoto roku – od ledna do konce srpna si totiž prostor stihlo prohlédnout 7 967 osob, což odpovídá výsledkům předchozích dvou let,“ sdělila Magdaléna Hladká, vedoucí památníku.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.