neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
Audiovizuální výstava Modrá květina
© Zdroj: Divadlo Hybernia



V Hybernii rozkvetla Modrá květina – unikátní audiovizuální výstava ukáže trochu jinak historii Prahy

PRAHA: První divadlo v Česku se proměňuje o prázdninách ve výstavní prostor. Vstupní foyer Divadla Hybernia nově nabízí nevšední zážitek – jedinou multimediální výstavu v Praze s názvem Modrá květina, propojující ojedinělou budovu divadla s historií města. Prostřednictvím originálních audiovizuálních prvků ve 2D a 3D provedení promítaných přímo na zeď, zavede diváka populární formou do historických momentů, jež významně město v minulosti ovlivnily. Sama budova divadla, která byla původně kostelem, se stane součástí expozice a jako průvodce se představí osoba mnicha. Výstavu umělkyně Marie Krajplové je možné navštívit od 12. srpna sedm dní v týdnu od 10 do 18 hodin.

12.08.2024
Autor článku: 
Hana Tietze/ika

Raně barokní atmosféru Divadla Hybernia umocní audiovizuální výstava ve vstupním foyer s názvem Modrá květina: Magický vizuální zážitek. Expozice připomene středověkou povodeň, která zničila část města, morovou epidemii, třicetiletou válku a další události, které podobu města utvářely. Vše je doplněné o zvuk, animace, efekty a další neočekávané reálie. „Expozice přináší unikátní spojení symboliky, křesťanství a archetypů do prostoru Divadla Hybernia. Obraz, hudba a vizuální efekty společně vytvářejí zážitek, který oslavuje život ve své dynamice a plynulosti. Prolíná se tam historie města a divadla i neviditelné principy,“ upřesňuje Marie Krajplová, umělkyně a autorka Modré květiny.

Modrá květina je podle autorky vyprávění napříč časem a prostorem. Příběhem provází žena – mniška (hraje ji herečka Kateřina Marie Fialová), která prochází historií a v každé části ji zastupuje jeden element. Diváci uvidí během promítání symboly květiny, ptáka, ruky, mnicha a různé elementy. Ty se na konci spojí v Modrou květinu, která je symbolem naděje. „Hybernia bývala klášter a kostel, chtěla jsem proto vytvořit pro diváka pocit, že se právě v klášteře nachází. Vybrala jsem klíčové momenty z historie, které kdyby se nestaly, vypadaly by dějiny města jinak,“ upřesňuje Marie Krajplová. Na výstavě autorka vytvořila šest velkých gotických oken z obrazovek televizí, za nimi se bude měnit roční období. Pro projekt získala také některé dohledatelné artefakty, například staré kresby a rytiny z období let 1400 až 1945.

Návštěvníci mohou výstavu projít s komentářem a spojit jí s prohlídkou celé historické budovy divadla se zakončením na střeše, kde je terasa s krásným výhledem na Prašnou bránu a historické domy. „Multimediální výstava z autorského pera talentované autorky Marie Krajplové vhodně doplňuje program divadla a využívá potenciál umístění budovy. Diváky čeká nádherný vizuální zážitek na téma historie domu U Hybernů a jeho okolí. Výstava začala 14. července a je celoroční,“ upřesňuje Eva Homindová, ředitelka Divadla Hybernia.

Případné změny v návštěvních hodinách výstavy najdou diváci na webových stránkách divadla www.hybernia.eu.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024