PRAHA: Kdo sleduje festival LUSTR – mezinárodní festival ilustrace a komiksu – delší dobu, postřehl, že organizační a tvůrčí tým se neprezentuje jen samotným zářijovým festivalem. Loni díky LUSTRU a projektu REMIX COMIX vznikl na zdech holešovického Vnitroblocku mural reflektující téma odcházení z dětských domovů v Česku. Ještě než se letos LUSTR ve dnech 20. až 28. září představí návštěvníkům v Holešovické tržnici, otevře výstavu v pražském Klementinu. Ta je věnována bohaté knižní kultuře zobrazující přírodu a krajinu od pozdně středověkých herbářů přes bohatě ilustrované kabinety kuriozit vysoce učených doktorů až k současným ilustrátorům a ilustrátorkám. Vernisáž se uskuteční 15. srpna od 18h v Galerii Klementinum a výstava potrvá až do 29. září.
Jak vypadaly raně novověké herbáře, atlasy a lapidáře, a jak vypadají ty nejhezčí dnes? Výstava, realizována ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, provádí bohatou knižní kulturou zobrazující přírodu a krajinu od pozdně středověkých herbářů přes bohatě ilustrované kabinety kuriozit vysoce učených doktorů až k současným ilustrátorům a ilustrátorkám, kteří svou tvorbou vzdávají hold středověkým iluminacím i starým tiskům. Sedm osobností české ilustrace (od etablovaných po studující) pod vedením Aleny Císařové Smítkové, která se specializuje na staré tisky, nahlédlo do archivů Národní knihovny a vylovilo z nich knihy, které je výtvarně oslovily. Ve vizuálních dialozích mezi knihami pozdního středověku či raného novověku a současnou ilustrací se tu potkávají kreslíři a kreslířky s grafiky a grafičkami s podobným okem a vášněmi napříč staletími. Vizuální oslava zahrad pěstěných i zpustlých, od semínka k pásu hor, od středověku po dnes.
„Když nám Národní knihovna nabídla možnost uspořádat výstavu v galerii Klementina, měla jsem hned jasno – pojďme se ponořit do archivů, pojďme vzít ilustrátory na exkurzi prohlédnout si knihy, ke kterým se běžná veřejnost nedostane. Každý z vystavujících si v archivu Národní knihovny vybral jednu knihu, která ho zaujala nejvíce, a svoje díla vystavuje současně s reprodukcemi ilustrací nebo iluminací z ní. A těch pojítek mezi pozdně středověkou a současnou tvorbou je víc než dost. Někdy se ilustrátor nebo ilustrátorka inspiruje stylizací těla nebo přírody, jindy si podobně hraje se zploštěním prostoru nebo s ornamentalizací, jakou do zobrazování především rostlin vnášeli nejen středověcí, ale i mnozí raně novověcí kreslíři a grafici. Jindy zase nově vzniklá díla pro výstavu vědomě citují a rozvádí dobová témata a motivy, jako třeba bájná zvířata ze středověkých bestiářů," říká kurátorka výstavy Bára Müllerová, která je zároveň kurátorkou i dramaturgyní LUSTR festivalu.
Svá díla představí současní čeští ilustrátoři a ilustrátorky Eva Horská, Jakub Hrdlička, Julie Kyryljuk, Lucie Lučanská, Barbora Satranská, Jozef Virányi a také kurátorka projektu Barbora Müllerová. Tito tvůrci se dlouhodobě věnují jak tematice přírody a krajiny, tak také do jisté míry tvoří pod vlivem historických inspirací. Eva Horská vystudovala textilní tvorbu a sochařství, ve své praxi se věnuje především ilustraci, umělecké grafice a knihtisku. V roce 2019 byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii ilustrátor roku. Jakub Hrdlička je absolventem grafického designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ve své výtvarné tvorbě dlouhodobě vychází z inspirací středověkou vizuální kulturou, kreslí např. pro kulturní čtrnáctideník A2 a pro řadu black metalových kapel z Čech i zahraničí. Julie Kyryljuk a Jozef Virányi patří k nejmladší generaci ilustrátorů, oba v současné chvíli studují v Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM pod vedením Juraje Horvátha a Michaely Kukovičové. Vlivy středověké knižní kultury lze snadno vyčíst také z ilustrací a maleb Lucie Lučanské, absolventky ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze. Lučanská se často inspiruje démonologiemi a alchymistickými spisy, ke krajině a zahradám se vztahují především její velkoformátové akvarelové malby. Barbora Satranská, čerstvá absolventka ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM ve své tvorbě využívá přírodní, konkrétně především florální motivy. Barbora Müllerová je nejen kurátorkou této výstavy, ale představí na ní i své ilustrace. K tématice má velmi blízko už od dob svých studií. Je autorkou knihy Atlas opravdovských příšer – bestiář evoluce živočichů, která byla nominována na ceny Zlatá stuha a Nejkrásnější kniha roku 2019 a v rámci Sympozia ilustrace 2023 vytvořila ilustrovaný kalendář Herbarium čili Kräuterbuch inspirovaný prvním českým vydáním Mathioliho Herbáře z roku 1596 a ranými tištěnými knihami klášterní knihovny v Broumově.
Výstava s názvem Zahrady rajské, štěpné a zpustlé a podtitulem Příroda a krajina v historické i současné ilustraci předznamenává blížící se 11. ročník LUSTR festivalu, mezinárodního festivalu ilustrace a komiksu. Ten se po loňské premiéře v Holešovické tržnici vrátí na totéž místo a proběhne ve dnech 20. až 28. září. Návštěvníci se mohou těšit na komiksovou výstavu Mimo proud: Deset neobvyklých žánrů, kde zazáří i velké mezinárodní hvězdy jako Anna Haifisch, Mikael Ross, Zhenya Oliinyk, Ivo Puiupo a Ana Margarida Matos. Newyorský salonek nabídne to nejlepší z místní scény díky výběru amerického ilustrátora Davida Huanga. Návštěvníci tak například uvidí tvorbu populární Karlotty Freier známé taky pod přesdívkou Karllikesotto. Svou práci představí i mladí ukrajinští ilustrátoři, kteří tematizují budoucnost pod taktovkou ilustrátorky a kurátorky Anny Sarviry. Kromě toho bude jako každý rok k vidění pestrá přehlídka Showcase, do které vybírá porota autory, autorky a kolektivy z přihlášek doručovaných z celého světa. Chybět nebude ani doprovodný program pro děti i dospělé, laiky či profesionály. Vstupenky na festival jsou již v prodeji, a to na platformě GoOut.
11 LUSTR festival
LUSTR festival je největší přehlídka ilustrace a komiksu u nás a jedinečná příležitost vidět to nejlepší a nejčerstvější ze současné ilustrační tvorby na jednom místě v Praze. Letos proběhne již 11. ročník, a to od 20. do 28. září, a opět do vybraných hal Holešovické tržnice. Na festivalu jsou zastoupeni čeští i zahraniční tvůrci a prezentují svá díla formou individuálních instalací, ze kterých vystupují ilustrace do dalších rozměrů. Součástí programu je řada workshopů a přednášek, určených pro profesionály, laiky i rodiny s dětmi.
VSTUPENKY| GoOut
Facebook| facebook.com/lustrfestival
Instagram| instagram.com/lustrfestival
Web| www.lustrfestival.cz
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?