pátek
10. ledna 2025
svátek slaví Břetislav
Loutky Jiřího Nachlingera
© Archiv galerie



Galerie loutek Jiřího Nachlingera – Kuks: Do Kuksu na výlet i na mluvící loutky

KUKS: Sarkastický ďáblík, zbožný poustevník, rozdovádění hosté v krčmě i smetánka z hospitalu hraběte Šporka ožívá v kukské interaktivní expozici loutek Theatrum mundi Kuks. Galerie loutek Jiřího Nachlingera zve návštěvníky Kuksu na unikátní audiovizuální zážitek, ve kterém promlouvají figury ze zlatých barokních časů v bývalých lázních. Ten dokresluje zážitek z návštěvy hospitalu a výletu po místní přírodě. Otevřeno je po celý den vždy od pátku do neděle.

Autor článku: 
Ilona Mach

„Když už se někdo vydá do Kuksu, očekává, že na něj dýchne baroko. Zhoupne se údolím Labe, navštíví hospital s bylinkovou zahradou, ale pořád tomu něco chybí – zážitek barokního Kuksu na vlastní kůži. Jen rozehrané loutky a vy. Propadnutí se přímo do doby baroka a společnosti lidí, kteří tu tehdy žili. Čas, který se zastaví a dovolí nám prožít si vlastní barokní příběh. Tohle všechno můžete objevit s Theatrum mundi Kuks, unikátní technologií prostorového zvuku – jediná loutka se nepohne, a přesto vám před očima ožije magický barokní Kuks,“ zve na mimořádný zážitek do Kuksu programová ředitelka Galerie loutek Kateřina Bohadlová. Prostor Comoedien-Hausu, kde galerie sídlí, byl už od roku 1702 divadelní budovou, ve které se odehrávalo množství divadelních představení a dalších zábavných programů.

Autorem loutek kukských usedlíků i návštěv hraběte Šporka, Ježíše, andělů i smrťáka, je umělecký řezbář Jiří Nachlinger. Ten pro expozici tzv. Comoedien-Hausu vytvořil na padesát marionet inspirovaných sochami Matyáše Bernarda Brauna. Jeho sochy Ctností a Neřesti si může prohlédnout každý návštěvník Kuksu. Unikátní soubor trpaslíků, které kdysi odnesla z břehu Labe velká voda, je ale k vidění už jen v rámci Galerie loutek – pro výletníky je tedy návštěva jedinečnou příležitostí doplnit si představu o tom, jak asi trpaslíci vypadali.

 

JEN NAKOUKNOUT NEBO ZAŽÍT PŘÍBĚH KUKSU?

Návštěvníkovi, který hledá v Kuksu chládek a osvěžující porci kulturního zážitku, nabízí Galerie loutek hned dva způsoby, jak strávit příjemný čas. První je prohlídka galerie s loutkami, divadelním vozem a kulisami. Druhá je interaktivní – příběh Kuksu za hraběte Šporka s návštěvou krčmy, procházkou do nedalekého lesa a poustevny, setkání s čerty, anděly i smrťákem, komentuje šibalský ďáblík Fitzli Putzli – vtipálek a glosátor, jež provází návštěvníka po radostech a strastech barokního života. Sugestivní vyprávění s hudbou a hlasy herců divadla Geisslers Hofcomoedianten i hradeckého Draku vtahuje každého, kdo s příběhem ve sluchátkách projde galerii, sklep i různá tajemná zákoutí, až do zákrut vlastní duše. Zážitek je tak kořeněný humorem, ale i příjemným mrazením a balancuje na hraně divoké zábavy a strachu. Hřích na návštěvníka číhá všude a je jen na něm, jestli ho Fitzli Putzli svede z cesty, nebo jestli odolá.

Interaktivní zážitek je vhodný zejména pro skupiny a rodiny. Zažít ho totiž mohou v jednu chvíli jen čtyři osoby. Dětem se však doporučuje až od 10 let. Těm mladším totiž nemůžou tvůrci zaručit klidný spánek.
Rezervace zážitku je možná na: https://www.galerieloutekkuks.cz/interaktivni-zazitek/

Galerie loutek Jiřího Nachlingera na Kuksu v letní sezóně chystá ještě další akce. Na konci srpna se tu ještě odehraje už 23. ročník multižánrového festivalu THEATRUM KUKS, jenž přináší barokní a barokem inspirované umění. Letos tu vystoupí od 21. do 25. srpna divadelní soubory, hudebníci a performeři z celé České republiky, ale také ze zahraničí. Na programu budou i workshopy.

Program a předprodej vstupenek na www.theatrum-kuks.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025