středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Plakát
© Zdroj: https://www.facebook.com/zapokladybroumovska



Na desátý ročník Letních hornových kurzů do Broumova přijelo více než 100 hornistů z celého světa

BROUMOV: Na desátý ročník Letních hornových kurzů se do Broumova sjela od 28. července do 3. srpna více než stovka mladých hornistů z celého světa. Kurzy expandují i na prestižní domácí festivaly jako Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Společné „Halali“ napsala letos na objednávku rezidenční skladatelka festivalu Za poklady Broumovska Sylvie Bodorová.

od 28.07.2024 do 03.08.2024
Autor článku: 
Tereza Kramplová

Přelom července a srpna patří v Broumově tradičně Letním hornovým kurzům. Jedna z největších evropských akcí podobného charakteru nabídne v rámci týdenního programu pestrou náplň pro účastníky v podobě individuálních a komorních lekcí, pro veřejnost pak koncerty v areálu broumovského kláštera i v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Společné Halali, které letos pro Letní hornové kurzy napsala rezidenční skladatelka festivalu Sylvie Bodorová, zazní na středečním koncertě 31. července od 18 hodin v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích.

„Kurzy letos slaví 10. ročník a staly se nedílnou součástí mého života. Začínali jsme s velmi malým počtem účastníků a letos přijede na Broumovsko více než 100 mladých hornistů z celého světa, kteří pod vedením špičkových lektorů zažijí opět neopakovatelnou atmosféru komunitní akce,“ říká zakladatelka kurzů hornistka Zuzana Rzounková a dodává: „V prvních letech jsme museli překonat těžkosti související s financováním, přesvědčováním, že podobná akce má smysl a potenciál. Ráda bych poděkovala našim dlouhodobým partnerům a sponzorům, z veřejné i soukromé sféry, díky jejichž podpoře se kurzů může účastnit opravdu každý. Těší mě, že Královéhradecký kraj, město Broumov i Ministerstvo kultury nebo SFK dlouhodobě projekt podporují a připojují se tak k podpoře mladé generace. Velmi si cením i spolupráce s prestižními domácími festivaly jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl nebo festival v Žehušicích, kam letos kurzy expandovaly a ukázaly, že podpora mladých má velký smysl.“

Lektorskou základnu kurzů tvoří zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka Pražských symfoniků a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno prof. Jindřich Petráš, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová a profesor Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů Pražských symfoniků Petr Hernych. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová, Kamila Kolářová, Mio Sakamoto a Andrea Mottlová. Domácí lektory doplňují zahraniční hornisté – italský hornista a pedagog Luca Benucci, působící jako první hornista Maggio Musicale Fiorentiono, profesor na Fiesole Music School Foundation, umělecký ředitel Italian Brass Week a prezident italské Brass Network a Club del Corno a Ricardo Matosinhos z Portugalska, skladatel a pedagog na portugalské Academia de Música de Costa Cabral v Portu a člen International Horn Society, SPA a GDA. Oba lektoři zařadí do svého programu i masterclassy.

Letní hornové kurzy se za devět let trvání staly v evropském měřítku důležitou a oblíbenou akcí, poslední roky je akce ryze mezinárodní. Kurzy probíhají celý týden v areálu národní kulturní památky broumovského kláštera a nabízí účastníkům kromě individuálních lekcí také lekce komorní hry, masterclassy zahraničních lektorů, výstavu lesních rohů firem Amati Kraslice, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Hans Hoyer Horn a Clarina Music, opravy a úpravy lesních rohů přímo na místě, nebo mimohudební program jako návštěvu Biofarmy Bošina, lekce jógy pro hudebníky nebo prohlídku klášterních prostor. V loňském roce se účastníci představili na samostatném programu na Lednicko-valtickém hudebním festivalu, letos pak účinkovali na Pražském jaru, Smetanově Litomyšli nebo na festivalu lesního rohu v Žehušicích.

Hlavními partnery Letních hornových kurzů a akci laskavě finančně podporuje: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Státní fond kultury ČR, Nadační fond Stadler-Trier, Amati Kraslice, Hobra Školník, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Clarina Music, Ekofarma Bošinovi, a pan Zdeněk Kučera.

 

www.letnihornovekurzy.cz

 

www.zapoklady.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024