ŽATEC: Spolek A dál? srdečně zve na komentovanou procházku zaměřenou na architekturu a sochařství druhé poloviny 20. století v žateckém Podměstí. Událost se uskuteční v sobotu 20. července 2024, sraz účastníků je ve 14 hodin před hlavním vstupem do ZŠ Petra Bezruče.
Trasa procházky, jež je součástí série Pěškobusem napříč architekturou města, tentokrát povede kolem sochařských realizací, které vznikly při výstavbě nového Podměstí v 60. až 80. letech 20. století. Výklad povedou historička umění Monika Klímová a architektka Eva Sladká.
„V rámci procházky nebudou chybět oblíbené návštěvy běžně nepřístupných míst. Nahlédneme do interiérů 1. ZŠ a Chmelařského institutu. Pokusíme se rozkrýt význam děl a staveb, které často přehlížíme a ukázat dějiny Žatce z trochu jiné perspektivy,“ říká Monika Klímová.
“Tématem se vracíme k počátkům našeho spolku, který zahájil činnost debatou o architektonických kvalitách centra Podměstí v čele s kulturním domem Moskva. Trasa je ale zcela nová, těšíme se na ni i na všechny účastníky,” doplňuje Eva Sladká.
Akce se uskuteční za každého počasí. Na procházku, která se koná za podpory města Žatce, je nutné se předem přihlásit a uhradit stokorunové vstupné prostřednictvím webových stránek spolku A dál? na adrese www.adalprojekt.cz.
Skupiny od deseti osob si mohou domluvit procházku i individuálně, stačí napsat svou poptávku do kontaktního formuláře na webu nebo na kterékoliv platformě sociálních sítí spolku A dál?.
____
O spolku A dál? Spolek A dál? je nezisková organizace, která se zaměřuje na popularizaci umění, architektury a historie města Žatec a jeho okolí. Pořádá přednášky, výstavy, workshopy a procházky, které mají za cíl prohloubit povědomí veřejnosti o kulturním dědictví regionu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.