středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice
Ilustrační snímek
© Archiv ČTK



Hukvaldy čekají od pátku velké oslavy výročí Leoše Janáčka

HUKVALDY: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vyvrcholí tento víkend v Hukvaldech, kde se Janáček před 170 lety narodil. Program začne už v pátek 28. 6. večer. Amfiteátr v hukvaldské oboře ožije světovou premiérou baletního představení „Návraty“ Věry Kvarčákové a Jeremyho Galdeana, čerstvých nositelů hlavní Ceny poroty ze Soutěže mladých baletních choreografů ve Francii.

od 29.06.2024 do 03.07.2024
Autor článku: 
ČTK

Na sobotu 29. 6. je připraven velký narozeninový den a koncert „Vše nejlepší, Leoši!“. Nabídne nositele Řádu britského impéria tenoristu Nickyho Spence spolu s mezzosopranistkou Václavou Krejčí Houskovou, houslistou Janem Mráčkem a klavíristy Juliem Drakem a Ivem Kahánkem. Koncert se koná ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka a Českou filharmonií.

Tito partneři se podíleli i na programu, který začne 29. 6. v 15 hodin na zahradě Památníku Leoše Janáčka. Vystoupí studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Horňácká muzika Petra Mičky. Od 16:30 následuje zastavení u rodného domu Leoše Janáčka s Pěveckým sdružením moravských učitelů pod vedením sbormistra Jiřího Šimáčka. Pak mohou posluchači zamířit na velký narozeninový koncert.

Kromě toho budou Hukvaldy žít i zajímavým doprovodným programem. Představí včelařské tradice v Janáčkově rodině nebo historické vozy automobilky TATRA Kopřivnice. Lidé budou mít také možnost navštívit Památník Leoše Janáčka a Janáčkův rodný dům s výstavou ke 100. výročí premiéry opery Příhody lišky Bystroušky.

V neděli 30. 6. od 18 hodin bude mít v Hukvaldech festivalovou premiéru operní pěvec Štefan Margita. V krásném programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

V den Janáčkových narozenin 3. 7. se vše uzavře v hukvaldském kostele sv. Maxmiliána Epilogem s přípitkem. Více na www.mhflj.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024