středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Ostravainfo
© Zdroj: web Ostravainfo



Komentované prohlídky odhalí nepřístupné prostory ostravských památek

OSTRAVA: Připravte se na unikátní příležitost nahlédnout do běžně nepřístupných prostor významných ostravských památek. Komentované prohlídky, jejichž premiéra se uskuteční ve čtvrtek 27. června a v pondělí 1. července, vás zavedou do míst plných historie a fascinujících příběhů.
27.06.2024
Autor článku: 
Černá louka s.r.o.
Ve čtvrtek 27. června v 15 hodin začne první prohlídka na smyčce Vřesinská. Poruba, původně malá zemědělská obec, která se po první světové válce stala součástí Velkoněmecké říše, prošla dramatickými změnami, když byla vybrána pro stavbu Nové Ostravy. Nyní máte možnost objevit krásu prvorepublikové slezské vsi a připomenout si význačné občany i šlechtu, jejíž potomci dodnes patří mezi významné evropské osobnosti.
 
Prohlídka zahrnuje návštěvu kaple sv. Antonína Paduánského v kostele sv. Mikuláše, kde se nachází například deska z dvojnáhrobku synů Ondřeje Bzence z 16. století. Historik Jiří Brňovjak na závěr prohlídky návštěvníky provede interiéry porubského zámku.
 
 
Odhalte životní příběhy majitelů Poruby, jež v sobě skrývají válečná dobrodružství, úkladné vraždy i vzpoury poddaných. Zvláštní pozornost bude věnována posledním majitelům před rokem 1945, které měli porubané ve veliké úctě - hraběti Ferdinandovi Wilczekovi a jeho manželce Noře Kinské, jejíž životní příběh byl ztvárněn v románu „Žila jsem příliš krátce“. Připomeneme si nevšední ženu, která získala obdiv všech Porubanů a srdce mnoha vojáků po celé Evropě – mimo jiné i Jaroslava Haška.
Jak to asi vypadalo, když v Porubě poprvé vyjela na kole žena, nebo když nad obcí proletělo opravdové letadlo? Připomeňme si poklidnou atmosféru první republiky ve Staré Porubě.
 
Hned v pondělí 1. července od 14 hodin se můžete připojit k prohlídce Vily Moravské Ostravy, začínající u IC Elektra. Prohlídka vás zavede do známých i méně známých vilových čtvrtí Ostravy, které mnohdy splynuly s městskou zástavbou nebo zcela zmizely. Tento výlet do historie odhalí, jak výraznými proměnami Ostrava prošla.
 
Budete mít možnost prohlédnout si dochované stavby, které jsou svědky fascinující éry přerodu Ostravy ve velkoměsto. Prohlídka bude zakončena ve vile významného stavitele a posledního rakousko-uherského starosty Hanse Ulricha, který se podílel na přerodu Ostravy. Ulrichův stavitelský rukopis je dodnes viditelný nejen v centru města, ale také ve Vítkovicích. Nahlédnete do jeho soukromí a prozkoumáte prostory, ve kterých prožíval přelomové okamžiky naší minulosti.
 
Tyto prohlídky představují ideální příležitost pro všechny, kteří chtějí poznat bohatou historii Ostravy a jejích architektonických pokladů. Přijďte se ponořit do příběhů, které utvářely tvář našeho města, a seznamte se s osudy budov a jejich majitelů, které odrážejí dějiny Ostravy samotné.
 
Průvodci OSTRAVAINFO!!! se těší na vaši účast a na společné objevování skrytých koutů Ostravy. Více informací na webu Ostravainfo.
 
Termíny prohlídek:
Stará Poruba: 21. 6., 20.7., 5.8., 31.8., 28.9.
Vily Moravské Ostravy: 1.7., 21.7., 24.8., 14.9.
 
Délka procházek je 1,5 km.
Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.
 
 
Cena prohlídky:
100,- dospělí
70,- děti od 10 let, studenti do 18 let, senioři, TP, ZTP, ZTP/P
300,- rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let)
Děti do 10 let zdarma
 
V den prohlídky můžete navštívit také Vyhlídkovou věž, po prokázání zakoupené vstupenky na prohlídku budete mít nárok na zvýhodněné vstupné:
40 Kč/ dospělí; 20 Kč/ zlevněné vstupné.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025