PLZEŇ: Už tento týden se v Amfiteátru Lochotín rozezní tóny slavnostní opery Libuše a legendárního muzikálu Dracula. Obě velkolepá představení uvede Divadlo J. K. Tyla jako příspěvek k oslavám Roku české hudby.
Stejně jako loni bude mít i letošní Noc s operou dobročinný přesah. „Jsem velmi rád, že Noc s operou díky finanční podpoře města Plzeň a primátora Romana Zarzyckého pomůže i různým charitativním organizacím,“ říká ředitel divadla Martin Otava. Ke každé prodané vstupence totiž město přispěje 24 korunami na dobrou věc. „Stejně jako v loňském roce jsme se rozhodli, že výtěžek ze vstupného věnujeme na dobročinné účely. Loni jsme vybrali 138 tisíc korun, které jsme rozdělili mezi více subjektů. Pevně věřím, že letos budeme ještě úspěšnější,“ uvádí primátor města Plzně Roman Zarzycký.
„Letošní Noc s operou má mimořádný program, neboť v rámci Roku české hudby 2024 uvede Divadlo J. K. Tyla dvě slavná česká hudební díla, která v lochotínském amfiteátru zazní poprvé. Opera Libuše je naprosto výjimečná nejen svou povahou, ale i okolnostmi uvedení. Bedřich Smetana, jehož dvousté výročí narození si letos připomínáme, složil operu Libuše pro slavnostní otevření Národního divadla v Praze. Muzikál Dracula, nazývaný českým muzikálem století, s nádhernou hudbou skladatele Karla Svobody zase potěší milovníky soudobé české hudební tvorby,“ dodává Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
Opera Bedřicha Smetany Libuše se v amfiteátru představí 28. června 2024 v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka a v režii Tomáše Ondřeje Pilaře. „Moje jevištní vize pracuje s rozsáhlými davovými scénami, velkými sbory, tancem, akrobacií a tanečníky s ohněm, použijeme monumentální projekce, světelné efekty a pyrotechniku. Zajímavým prvkem budou také dvě loutky – archetypální zobrazení Libušiny moudrosti v podobě jejího bílého koně a sokola jako symbolu českého národa,“ vysvětluje režisér a doplňuje, že opera bude speciálně pro tuto velkolepou open-air show vhodně zkrácená. „I těm, kteří mají strach z dlouhého nezáživného představení, mohu slíbit přitažlivou podívanou,“ dodává. V unikátním open-air provedení této působivé opery se představí přední čeští operní pěvci v čele se sólistkou opery DJKT a držitelkou Ceny Thálie Ivanou Veberovou. Dále se diváci mohou těšit na Martina Bártu, Františka Zahradníčka, Aleše Brisceina, Jiřího Sulženka, Jiřího Kubíka, Lívii Obručník Vénosovou a Janu Foff Tetourovou. Dále vystoupí sbor opery a soubor baletu DJKT, externí sbor i tanečníci a stočlenný komparz. Účinkující obléknou
na 300 kostýmů, které připravila Andrea Pavlovičová.
Slavný český muzikál Dracula autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese uvidí diváci poprvé v nastudování plzeňského divadla v úterý 25. června 2024 v lochotínském amfiteátru jako hosta tradiční Noci s operou. Dracula se v Plzni představí v novém, původním nastudování režiséra Lumíra Olšovského: „Jsme hrdí, že se nám podařilo získat licenci na uvádění této české muzikálové legendy. Naše nastudování je vůbec první českou mimopražskou inscenací, snažili jsme se jí proto věnovat maximální péči včetně nové, rozšířené instrumentace, hrané početným orchestrem pod taktovkou dirigenta Kryštofa Marka.“ Titulní roli uhrančivého transylvánského knížete Draculy ztvární Jozef Hruškoci, v hlavních ženských úlohách se objeví Lucie Pragerová jako Adriana – Sandra a Charlotte Režná jako Lorraine, trojroli Šašek – Sluha – Profesor ztvární Martin Holec. V dalších rolích diváci uvidí Soňu Hanzlíčkovou, Evu Staškovičovou, Kateřinu Herčíkovou, Pavla Klimendu, Dušana Krause a další.
Noc s operou 2024 se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, primátora města Plzeň Romana Zarzyckého, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a starostky městského obvodu Plzeň 1 Ivany Bubeníčkové.
Vstupenky na Draculu jsou vyprodané, vstupenky na Libuši si mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu a nocsoperou.cz nebo v síti Plzeňská vstupenka. K dostání budou i před akcí na místě konání.
Vstupenka na Noc s operou platí dvě hodiny před začátkem akce a jednu hodinu po jejím skončení jako platný jízdní doklad na městskou hromadnou dopravu v Plzni. V blízkosti areálu je k dispozici omezený počet parkovacích míst. Divadlo J. K. Tyla zajistilo ve spolupráci s PMDP, a.s. posílení městské hromadné dopravy po skončení produkce, a to vypravením 4 autobusů na vybraných trasách nad rámec platného jízdního řádu.
Trasy posilujících autobusů z autobusové zastávky Zoologická zahrada na Karlovarské ulici (spoje nekopírují žádné pravidelné linky, jedou po uvedené trase a budou označeny názvem cílové zastávky a staví na všech zastávkách MHD na trase)
Pravidelné spoje, které je možné také využít:
tramvaj č. 4 ve směru Košutka – odjezd ze zastávky Zoologická zahrada
tramvaj č. 4 ve směru Bory – odjezd ze zastávky Zoologická zahrada
tramvaj č. 1/2 ve směru Skvrňany – odjezd ze zastávky Lékařská fakulta
tramvaj č. 1/2 ve směru Bolevec – odjezd ze zastávky Lékařská fakulta
autobus č. 41 ve směru Sady Pětatřicátníků – odjezd ze zastávky Zoologická zahrada
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.