BECHYNĚ: Renesanční zámek v Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.
„Výstavní koncept umělecké sezony 2024 zkoumá svobodu mnoha způsoby: svobodu umělců tehdy a dnes, stejně jako svobodu sběratele dát jejich umění jiný kontext. Oslavuje rozmanitost a osobní vizi,“ upozorňuje jedna z kurátorek a majitelek zámku Nicole Stava.
Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století.
Výstava se dotkne avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.
Druhá výstava Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky.
Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. „Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ upozornila Nicole Stava. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.
Umělecká sezona na zámku Bechyně se stala novodobou tradicí, která od roku 2021 poskytuje na významné kulturní památce v jižních Čechách příležitost pro profesionální, kritický a tvůrčí dialog. Zámek Bechyně postavený v 16. století v krásné krajině nad soutokem řek Lužnice a Smutná je ideálním místem pro setkání a debaty o kulturním dědictví, jeho významu a moderním vývoji. Spolukurátorka umělecké sezony 2024 Nicole Stava vede rodinnou firmu Panství Bechyně společně se svou sestrou Silvií a se zkušenostmi ze slavného aukčního domu Christie’s spravuje rodinné sbírky starých mistrů, klasického moderního i současného umění a nábytku umístěné v Bechyni a Curychu.
Renomovaná italská Galerie Continua za tři desetiletí své činnosti kromě profesionálního zprostředkování tvorby mezinárodních umělců iniciovala mnoho projektů s partnery v Itálii i v dalších zemích: ve Francii, na Kubě, v Brazílii, ve Spojených arabských emirátech i v čínském Pekingu, kde otevřela jako první zahraniční galerie s mezinárodním programem.
Claudia Rajlich je historička umění specializující se na moderní a současné umění a malbu obecně. Má bohaté zkušenosti jako autorka, kurátorka, manažerka uměleckých sbírek a umělecká poradkyně pro veřejné i soukromé instituce. Claudia studovala dějiny umění a mezinárodní obchodní administrativu na Americké univerzitě v Paříži a následně dějiny umění a archeologii na Sorbonně.
Zámek Bechyně, Zámek 1, 391 65 Bechyně
Web: https://www.art-bechyne.cz
Instagram: https://www.instagram.com/panstvibechyne/ | @panstvibechyne
Virtuální prohlídka: https://www.resort-bechyne.cz/data/virt/index.htm
Výstavy:
Avantgarda z rodinné sbírky Stava – kurátorky Nicole Stava a Claudia Rajlich
Současné umění a Sochařský park – kurátorka Nicole Stava ve spolupráci s Galerií Continua
Vernisáž výstav: 7. června 2024, 17 hod.
Zámek a výstavy budou otevřené od 7. června do 29. září 2024
Otevírací doba:
červen, září | čtvrtek – neděle | 10 – 16 hod.
červenec, srpen | úterý – neděle | 9 – 16:30 hod.
O ZÁMKU:
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz