PRAHA: Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám jsou na blízku, nejen když je potřebujeme? Výstava se snaží skrze různá média poukázat na formativní aspekt rodiny a co si pod tímto termínem představit.
Galerie Na Věky na Smíchově pokračuje ve výstavním cyklu (Ne)viditelná ruka péče pečujícím o všechny jedince. V letošním roce odkryjeme další umělce a umělkyně současné české vizuální scény. Autoři a autorky z vysokých uměleckých škol, profesionálové, tvůrci a tvůrkyně vystaví díla, která se starají o nás všechny, napříč generacemi a přinesou osobitou představu o tom, jak mohou vypadat různá pojetí péče.
Téma rodiny a mezilidských vztahů blíže představují vybrané autorky z vysokých uměleckých škol. Tereza Frindová, zástupkyně nejmladší ženské malby orientované na figuru a figuraci, aktuálně diplomantka pražské Akademie výtvarných umění ateliéru Kresba, nejdříve pod vedením Jiřího Petrboka, nyní Alice Nikitinové. Autorka představí rozpracovanou diplomovou práci, která se věnuje vývoji člověka a sebevzdělávání – aspektům, které pozitivně či negativně ovlivňují rozvoj jedince ve společnosti. Na základě osobní ikonografie a významů autorka seznamuje s vlastními představami o světě a společnosti, která svět i lidi v něm utváří. Angelika Králová je studentkou v ateliéru Objekt–Prostor–Akce na Fakultě umění a designu UJEP pod vedením Jiřího Kovandy. Angelika se prezentuje objektem–instalací v prostoru, která skrze jednoduchou, ale účinnou symbolikou poukazuje na křehkost a zranitelnost vztahů utvářejících domov. Rodina je na jedné straně reflektována jako podstatná část života každého z nás. Je však i místem pro uchovávání tajemství či kostlivců ve skříni, které čas od času vystoupí na světlo. Třetí autorkou je Barbara Kalypso Ristić, studentka pražské Akademie výtvarných umění v ateliéru Socha 2 u Tomáše Hlaviny. Textilní instalace s názvem Rodinné konstelace odkazuje ke kořenům, které každý v životě máme, ať už v podobě rodiny, či jiného zázemí, na které se vždy můžeme spolehnout. Téma rodinného rodokmenu odkazuje na osobní historii člověka, i na břemeno, které každý z nás příslušením k dané rodině neseme.
Čtvrtou výstavu slavnostně zahájíme 30/5/2024 od 18 hodin v Galerii Na Věky v Komunitním prostoru Smíchov za účasti umělkyň: Terezy Frindové, Angeliky Králové a Barbary Kalypso Ristić.
Komunitní Prostor Smíchov v kostele Evangelické církve Českobratrské na Santošce plně využívá prostory kostela a fary, aby poskytl zázemí nejen sousedům, ale i široké veřejnosti. Nabízí různé aktivity, jako jsou divadelní kurzy, taneční večery, filmy, diskuse, koncerty, poradenství a potravinovou pomoc. Kavárna v předsálí kostela je otevřená pro všechny, kteří se chtějí připojit k rostoucí komunitě.
(Ne)viditelná ruka péče: Bližní
Vernisáž: 30. května 2024 od 18 hodin
Výstava: 31. 5. – 26. 7. 2024
Kurátoři: Jan Kieweg, Karolína Lapešová
Na Doubkové 8, 150 00 Praha 5
Otevírací doba
pondělí–pátek: 14–19
Vstupné dobrovolné
Součástí výstavy bude doprovodný program, těšit se můžete na diskuze, workshopy a komentované prohlídky s kurátory výstavy.
Více podrobností o výstavě naleznete na webu
Pořádá: Galerie Na Věky, Evangelická církev Českobratrská, Komunitní prostor Smíchov, Kavárna Na Věky
Projekt finančně podporují: Státní fond kultury ČR, hlavní město Praha
Mediální partner: Fakulta umění a designu UJEP, ArtMap, Kulturní magazín UNI
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.