ZLÍN: V těchto dnech vrcholí přípravy muzikálu z autorského pera známého zlínského hudebníka, skladatele a pedagoga Miroslava Hromádky. Muzikál s názvem (Ne)skutečný příběh uvede na několika místech kraje Základní umělecká škola Zlín – Malenovice. Hudební, taneční i výtvarnou složku zajišťuje více než čtyřicet dětí a pedagogů. Premiéra bude 17. 5. ve Vizovicích.
Pro školu se jedná o mezioborový projekt, který je svou náročností i rozsahem mimořádný v krajském kontextu. ZUŠ Zlín - Malenovice chce tímto atraktivním způsobem přilákat širokou veřejnost ke kvalitnímu umění. „Autor muzikálu a náš skvělý kolega a pedagog, Miroslav Hromádka, přinesl na scénu původní rockový muzikál, který bravurně ladí s pojetím a estetikou současných velkých hudebně prokomponovaných děl. Dějovou linku tvoří příběh čtyř mladých lidí, kteří zažijí na letní brigádě zajímavé okamžiky,“ přiblížil dějovou linku projektu ředitel školy Ivan Dřínovský.
Projekt se může pochlubit zapojením talentovaných žáků pěveckého oddělení a literárně dramatického oboru, přičemž v představení vystoupí 25 zpěváků-herců. K tomu se přidá dokonce orchestr ze 13 žáků a pěti učitelů, což zajistí nezapomenutelný hudební zážitek. „Za vizuální stránkou představení stojí výtvarnice Jana Gabrhelíková, která ve spolupráci s mladými výtvarníky školy vytvořila působivou videoprojekci. Režii má na starosti divadelník Patrik Francl a choreografii připravuje Hana Madecká. Dirigentské taktovky se ujme Pavol Lieskovský,“ představuje Ivan Dřínovský tvůrčí tým.
Jedná se o třetí podobný počin, který má škola na svém kontě. Premiéra aktuálního muzikálu se odehraje v Kulturním centru Vizovice 17. 5. 2024, s následnými představeními v Sokolovně Malenovicích 24. 5. 2024, v divadle Hvozdná 14. 6. 2024 a v Besedě Otrokovice 18. 6. 2024. „Nenechte si ujít jedinečný kulturní zážitek, který spojuje talent, vášeň a kreativitu mladých umělců z našeho regionu,“ zve za celý organizační tým ředitel školy.
Bližší informace o představení a prodeji vstupenek: www.zusmalenovice.cz
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.