pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor
Plakát k výstavě
© Zdroj: www.cbmpolicka.cz



Poličské muzeum provoní dřevo v té nejmilejší podobě! Rozehrajte příběhy dřevěných hraček

POLIČKA: Dřevěné hračky v sobě ukrývají spoustu příběhů. Příběh stromu, ve kterém rostou, aby mohly být vyřezány, příběhy jejich tvůrců a především příběhy, které s hračkami rozehrávají samy děti a všichni ti, kdo si rádi hrají. Rozehrát a odkrýt příběhy tradičních i moderních dřevěných hraček mohou návštěvníci v poličském muzeu od 12. května 2024 po celé léto!

12.05.2024
Autor článku: 
Simona Valachová

Na výstavě budou představeny dřevěné hračky od konce 19. století do současnosti z  muzejních sbírek i od současných moderních autorů. Seznámíte se s tím, kde všude se v Čechách a na Moravě hračky vyráběly či vyrábějí. Odkryjete příběhy tvůrců hraček z oblastí, jež se proslavily tradiční podomáckou výrobou lidových hraček, jako bylo Krušnohoří, Příbramsko, Pošumaví, Valašsko či Hlinecko. V nedaleké obci Krouna ještě i dnes vytváří soustružené hračky vycházející z tradičních hlineckých vzorů pan Zdeněk Bukáček.

Výstava vás provede také tovární výrobou hraček 20. století. Představí vám jejich světoznámé výrobce, jakými byly firmy Schowanek (později TOFA, dnes Detoa), Blank či JAS, z nichž poslední dvě jmenované ukončily svou činnost teprve nedávno.

Na výstavě se neseznámíte jen s tím, kde všude se hračky vyráběly či vyrábějí, ale také jak vznikají a co obnáší práce těch, kteří se jejich výrobě věnují. Pozornost bude věnována také hračkám jako uměleckému dílu - od autorů sdružení Artěl ze začátku 20. století až po současné výtvarníky a designéry, kteří se věnují jejich návrhům a tvorbě.“ popisuje záměr výstavy její kurátorka historička Mgr. Radka Vostřelová.

K vidění budou také hračky z jedlinské školy. V malé osadě nacházející se nedaleko Klášterce nad Orlicí, děti pod vedením pokrokového učitele Antonína Kavky vyráběly dřevěné hračky, které se v době své největší slávy vyvážely i daleko za hranice tehdejšího Československa.

Nahlédnete také do soustružnické dílny a odtajníte příběh vzniku hračky krok za krokem. A nezůstane jen u teorie! Výrobu hračky si vyzkoušíte i prakticky, pod rukama vám vznikne dřevěná postavička nebo káča.

A co by to bylo za výstavu o hračkách, kdybyste si nemohli hrát! „Výstavou prolínají rozmanitá zákoutí, kde můžete rozehrát své příběhy. Přijďte si vystavět město z dřevěných kostek nebo je naložit na korbu náklaďáku a převést do jiného příběhu. Rozezvučte dřevěné hudební nástroje a svou fantazii a zručnost prověřte při skládání, vkládání, provlékání či navlékání. Čeká na vás také velká herna s kuželkami, kuličkovou dráhou i vláčkodráhou, dřevěnými stavebnicemi, magnetické puzzle a mozaiky, stolní, balanční i pohybové hry,“ vyjmenovává rozmanité aktivity ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.

„V neděli 12. května si nenechte ujít netradiční zahájení výstavy. Program bude pestrý a veskrze dřevěný. Dřevěné loutky oživnou v pohádce o Popelce pod rukama loutkoherce Tomáše Běhala. Sami si vyrobíte dřevěnou hračku, a ve společnosti tradičního výrobce dřevěných soustružených hraček pana Zdeňka Bukáčka si hračku můžete domalovat. Na dřevěných špejlích pro vás bude připravené originální občerstvení rozmanitých chutí.“ zve na vernisáž edukátorka výstavy Mgr. Světlana Dittrichová.

 

Vernisáž se koná v neděli 12. května v 16 hodin ve výstavních sálech poličského muzea.

Výstavu Příběhy dřevěných hraček mohou zájemci navštívit do 1. září 2024.

www.cbmpolicka.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024