PRAHA: Letos oslavíme 80 let od založení literárně-uměleckého spolku „Skupina surrealistů v ČSR“. Hnutí navazovalo na světový surrealismus. V Praze na pozvání této skupiny přednášel i tvůrce Surrealistického manifestu André Breton. Významnými zakládajícími členy tohoto spolku v Československu byli například Vítězslav Nezval, Karel Teige, Jindřich Štýrský, Toyen a Konstantin Biebl.
V Kavárně Slavia jsme na počest tohoto výročí připravili na 13. května v 18:30 hodin literárně-hudební pořad Surrealismus v srdci.
Večer bude věnovaný dílu básníků Konstantina Biebla a René Depestreho. Večerem návštěvníky provede Pavel Straka, z díla obou autorů bude recitovat Hana Mathauserová. V rámci programu se můžeme těšit také na hudbu v podání Martina Lauera a Alexe Nasiho.
Konstantin Biebl, představitel poetismu a surrealismu, se proslavil zejména básnickou sbírkou S lodí, jež dováží čaj a kávu či sérií cestopisných fejetonů, které byly po jeho smrti vydány v knize Cesta na Jávu. Jeho tvorba byla ovlivněna nejen cestami, ale hlavně válečnými zkušenostmi a osobními tragickými zážitky. Jako dvacetiletý musel narukovat na frontu do první světové války. V lednu 1918 byl na balkánské frontě raněn, zajat a odsouzen k trestu smrti, popravě unikl útěkem ze zajetí.
René Depestre je žijící haitský básník. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let žil v exilu v Evropě a na pozvání Jorge Amada pobýval i několikrát v Československu, kde se seznámil s našimi básníky. Žena básníka Konstantina Biebla Marie přeložila do češtiny mnohé jeho básně, z nichž některé uslyšíme v našem pořadu. Jeho dílo je inspirováno nejen surrealismem Aime Cesairé, ale i latinoamerickým literárním směrem magického realismu. Dílo Depestreho bylo vydáno v desítkách zemí světa.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz