ZLÍN: Fashion show při západu slunce, inspirativní diskuze, výstavy, workshopy a party! Vše naznačuje, že 8. května startuje 10. ročník festivalu Zlin Design Week. Jakých pět nejzajímavějších částí programu si nemůžete nechat ujít?
„Návštěvníci se letos mohou těšit nejen na inspirativní výstavy a instalace na několika místech města Zlína, ale také například na exkluzivní Fashion show při západu slunce. Osobně bych však všem ráda doporučila zajít na hlavní festivalovou výstavu Future is! Ta ukazuje, že po celém světě jsou designéři a designérky, kteří vytváří nové systémy, vyvíjí udržitelnější materiály, experimentují s technologiemi a dávají hlas těm, kteří jsou umlčování. Jednoduše se nebojí hledat cesty, jak vytvářet lepší budoucnost. Mezi vystavenými projekty se objeví například Crafted Liberation – šátky darované íránskými ženami z celého světa proměňuje designérské duo Nily Rezaei a Christophera Krainera v stadiónová sedadla, skrze něž vypráví příběhy o jejich boji za rovnoprávnost,“ uvádí program desátého ročníku Jitka Smolíková, dramaturgyně festivalu.
Slavnostní zahájení na Zlínském zámku
10. ročník festivalu bude slavnostně zahájen ve středu 8. května v prostorách Zlínského zámku. Zahájení bude spojeno s vernisáží zmiňované výstavy Future is!, jež představí projekty věnující se tématům a přístupům formující naši budoucnost, a následnou afterparty. O hudbu se tento slavnostní večer postará skupina Himalayan Dalai Lama.
Konference nejen pro designéry a designérky
Ve čtvrtek 9. května se bude konat konference Design na hranici, kde se představí nespočet významných řečníků z celého světa, hovořících o tématu digitálního designu, designu produktů a motion designu. Mezi řečníky se objeví například Mike Derycke, jenž se zabývá kódováním v ateliéru digitálního designu v Bruselu, nebo Ivan Floreš ze společnosti Motionhouse, který bude mluvit o světě motion designu, konkrétně na téma „Jak přežít v komerčním světě“.
10 fashion designérů představí své kolekce při západu slunce
Páteční Fashion show „Future is spectrum“ a následná afterparty je pravděpodobně největší tahák letošního ročníku. Svoji práci představí osm módních návrhářek a dva návrháři. Už podle názvu jedné z kolekcí "Aby ste sa neposrali" event slibuje netradiční pohled na budoucnost fashion průmyslu. Headlinerkou následné afterparty bude rapperka, producentka, a vizuální umělkyně Arleta.
Workshop | Spekulativní design jako nástroj pro debatu o duševním zdraví mladých lidí
Workshop spekulativního designu se zaměří na propojení teorie a praxe v oblasti designu s aplikací na reálné a aktuální výzvy v duševním zdraví mladých lidí, zejména těch, kteří trpí ADHD nebo úzkostí. Účastníci se seznámí s principy spekulativního designu a jeho možnostmi využití ve veřejném sektoru, přičemž důraz bude kladen na kreativní myšlení a inovativní přístupy k řešení problémů. Praktická část workshopu bude zahrnovat práci se spekulativními technologiemi a nástroji v dystopických scénářích, které reflektují současné potřeby mladých lidí. Workshopem, který proběhne 13. 5., tě povedou Roman Sellner Novotný a Veronika Sellner.
Zlínská Design Dazzle, Powered by PechaKucha
V pondělní podvečer si nelze nechat ujít speciální část programu, zaměřenou na diskuze mezi umělci napříč kreativními obory – Design Dazzle, Powered by PechaKucha. Na jedné z přednášek se představí Linda Procházková, vítězka soutěže Best in Design, jež dříve nesla název Talent designu. Soutěž, provázaná s Zlin Design Weekem, letos slaví 15 let své existence, což samozřejmě nabízí debatu, jak může soutěž ovlivnit designérskou kariéru. Kromě Lindy vystoupí i například zástupci Budějovice 2028 v rámci získání titulu Evropské hlavní město kultury či Adam Komůrka, digitální designér, který má ve svém portfoliu například vizuální identitu pro Ceny Anděl nebo stage design pro umělce Calina & Viktora Sheena.
Vstupenky na placené části programu je stále možné koupit na portálu GoOut. Více informací o všech částech programu naleznete na webových stránkách www.zlindesignweek.com.
O Zlin Design Weeku
Zlin Design Week je týdenní design festival, kde může každý najít inspiraci. Prostřednictvím festivalu vytváříme platformu pro setkávání mladých designérů a profesionálů, pro prezentaci, vyjádření, sdílení a nečekaná spojení. Podporujeme mladé talenty a přinášíme čerstvý vítr v oblasti designu. Projekt vznikl roku 2015 na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně díky mezioborové spolupráci designu, marketingu, fotografie a audiovize.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz