ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.
Letošní soutěžní přehlídka České vize Červený Kostelec byla velmi vydařená, zúčastnilo se ke čtyřiceti autorů a diváků od mladých autorů až po pravidelné každoroční přispěvatele, většinou dokumentaristy. Porota si chválila rozmanitost, a hlavně vysokou technickou kvalitu studentských i amatérských hraných filmů. Zklamalo je naopak málo reportáží a dokumentů z královéhradeckého kraje, kterých bylo na předchozích přehlídkách vždy dostatek.
„Lidé by se měli více dívat okolo sebe a všímat si drobností, zajímavých lidí, akcí, to nám tady na festivalu chybělo…“ komentoval to režisér dokumentárních filmů a profesor FAMU Rudolf Adler.
Odborná porota i přesto udělila nejen ocenění, ale i další čestná ocenění.
V kategorii Dokument byla udělena dvě 3. místa. Toto ocenění si odnesly snímky Jak jsem dělal "KOLONIÁL" a Táta, kolo a já.
1. místo v kategorii Hraný film si odnesl Martin Bohadlo za film U2B3R.
Kategorie Studentský film potvrdila kvalitu budoucích filmařů, když byly uděleny nejen ceny s postupem. Zlato si vydobyl Poslední den Kamila Krofty – režiséra Filipa Lišky, 2. místo proměnil snímek Neznaboh Stefana Lamberta a na 3. místo dosáhl film Dva Týždne Juraja Kréna. K postupu byl doporučen ještě snímek Nezapomeň Adély Neugebauerové.
V kategorii Experiment a videoklip bylo uděleno pouze 3. místo. Bronz tak míří za snímkem Ztvárnění vize v režii Jana Kopeckého.
Ty nejlepší filmy z každé kategorie postupují do předvýběru celorepublikového kola Českých vizí do Ústí nad Orlicí.
Výsledky České vize Červený Kostelec 2024
Dokument
3. místo - Jak jsem dělal "KOLONIÁL" – Miroslav Šolc
3. místo - Táta, kolo a já – Jan Vačlena
Reportáž, publicistika
Čestné uznání bez postupu – Vzhůru do oblak – Jaromír Schejbal
Hraný film
1. místo - U2B3R – Martin Bohadlo
3. místo – Žabinec – Adéla Holemá
Čestné uznání bez postupu – Kamenná tvář – Otto Dušek
Filmy studentů filmových škol
1. místo – Poslední den Kamila Krofty – Filip Liška
2. místo – Neznaboh – Stefan Lambert
3. místo – Dva Týždne – Juraj Krén
Čestné uznání s postupem – Nezapomeň – Adéla Neugebauerová
Čestné uznání bez postupu – Andělská rapsodie – Matěj František Preisler
Experiment a videoklip
3. místo – Ztvárnění vize – Jan Kopecký
Animovaný film
Žádné ocenění neuděleno
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.