TRUTNOV: Mnoho lidí pobyt ve vězení zlomil. Růženu Vackovou ale ne, ačkoliv byla zavřená šestnáct let. Její unikátní příběh nevšedním způsobem přibližuje inscenace Ženy, držte huby! Divadelní spolek Jedl ji uvede v trutnovském Uffu ve středu 3. dubna.
Kunsthistoričku a profesorku klasické archeologie poslala justice v 50. letech do kriminálu za údajnou velezradu a špionáž na 22 let. Opakovaně odmítala žádosti o milost. Byla jednou z nejdéle vězněných žen, komunistické vězení snášela šestnáct let. Za mřížemi založila tajnou vězeňskou univerzitu, přednášela na záchodcích.
„Její statečnost a odvaha je v kontextu naší doby nevídaná. Její důslednost a totální vnitřní svoboda je výjimečná. Její příběh má obrovskou sílu, je nadějí, že člověk může být důstojný a svobodný i tváří v tvář zlu, totalitě a nespravedlnosti,“ vysvětlila představitelka hlavní role, herečka a scenáristka Lucie Trmíková.
V inscenaci se s ní diváci ocitnou přímo v její cele, kde má jen postel, kýbl místo záchodu a mísu s vodou. Na scéně se objevuje bezcitný dozorce oddaným socialistickým myšlenkám. Právě z jeho úst zaznívá velmi často věta Ženy, držte huby! Do děje vstupuje i Anděl utěšitel, který se uvězněné zjevuje v těžkých chvílích. I přes vězeňskou šikanu trvá žena na svých postojích.
Představení mělo premiéru před rokem. Z řady reakcí vybrala Lucie Trmíková jednu, kterou získala od diváka bezprostředně po představení v divadelní kavárně. „Už hodinu tady sedím nad deckou červeného a nemůžu se vzpamatovat. Říkám si: co jsem já vedle téhle ženy?“ citovala. „Pokud si diváci odnesou takovéhle otázky na tělo, má naše představení určitě smysl,“ dodala.
„Je to opravdu silné představení, protože tohle našich duší se dotýkající a zároveň obzvlášť dnes dost zásadní téma je zpracováno s velkým citem a přitom s potřebným nadhledem,“ ocenil ředitel Uffa Libor Kasík.
Inscenaci Ženy, držte huby! zařadilo trutnovské UFFO do kategorie Nové divadlo. Na programu je ve středu 3. dubna od 19:00 hodin. Vstupenky je stále možné koupit přímo na Inforecepci UFFO nebo na webu www.uffo.cz.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce