LITOMYŠL: Spisovatel a dramatik. Pedagog a vypravěč. Tím vším byl Alois Jirásek a jeho Lucerna je stále nejčastěji inscenovanou divadelní hrou u nás. Bude také slavnostně zahajovat XVII. všesokolský slet v Praze (30. 6.–5. 7.). Lucernu nastudovalo Divadlo pod Petřínem ze Sokola Kampa a pozvalo ke spolupráci další sokolské umělce z Prahy a okolí. V sobotu 6. 4. se uskuteční předpremiéra inscenace v Litomyšli, premiéra se pak odehraje v Národním divadle. Režie výpravného představení se ujal Bohumil Gondík.
Spisovatel a dramatik. Pedagog a vypravěč. Tím vším byl Alois Jirásek a jeho Lucerna je stále nejčastěji inscenovanou divadelní hrou u nás. Ponejvíce se obsah tohoto Jiráskova díla prezentuje jako pohádková hra o hrdém a statečném mlynáři, který bojuje s vrchností o zachování svých práv a svobod. Sokolská inscenace, která bude slavnostně zahajovat XVII. všesokolský slet v Praze v roce 2024 se pokusí tuto tradiční obsahovou linku rozšířit o další rozměr, který je v díle ukrytý. Je to láska. Celým tímto Jiráskovým dramatickým dílem láska prochází jako Ariadnina nit. Není to jen láska milostná. Je to láska k práci, láska člověka k člověku, je to láska k životu. Prostě láska ve všech jejích podobách. Jiráskova Lucerna je vlastně takový český Sen noci svatojánské.
Inscenaci Lucerna nastudovalo Divadlo pod Petřínem ze Sokola Kampa a pozvalo ke spolupráci další sokolské umělce z Prahy a okolí. Chcete-li odhalit tajemství, které sokolská inscenace Jiráskovy Lucerny ukrývá, přijďte na představení. Nebudete litovat.
Představení se uskuteční 6. 4. 2024 ve Smetanově domě Litomyšl.
Odkaz na předprodej: http://www.smetanuvdum.cz/predstaveni/534-lucerna
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.