čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Fotografie ze zahájení JS 2024
© Foto: Lukáš Bíba



Festival Jeden svět byl zahájen: ocenění Homo Homini obdržela ázerbájdžánská redakce Abzas Media. Cenu předala režisérka Agnieszka Holland

PRAHA: V podvečer 19. března proběhlo v Pražské křižovatce slavnostní zahájení 26. ročníku festivalu Jeden svět. Jeho součástí bylo tradičně i předávání lidskoprávního ocenění Homo Homini, jehož letošním laureátem je ázerbájdžánský protikorupční server Abzas Media. Cenu za novináře a novinářky, které tamní režim uvěznil, převzala z rukou režisérky Agnieszky Holland nová šéfredaktorka Leyla Mustafayeva. Festival, který pořádá organizace Člověk v tísni, letos proběhne v rekordních 48 městech po celé České republice od 20. března do 21. dubna 2024. Nabídne desítky filmů o lidských právech, debatní program s hosty a hostkami z celého světa i krátké filmy pro děti. V Praze se Jeden svět uskuteční od 20. března do 28. března 2024. Kompletní program je dostupný na www.jedensvet.cz/program.

od 20.03.2024 do 28.03.2024
Autor článku: 
Eva Müllerová/ika

Na úvod slavnostního večera promluvila režisérka Agnieszka Holland, která ve svém projevu hovořila mimo jiné o stavu lidských práv ve světě kolem nás. „Na jedné straně kolébka svobody a solidarity, demokracie a lidských práv. Na druhé straně těch nejhorších zločinů proti lidstvu. Festivaly jako Jeden svět plní ohromnou roli. Jsou důležitou platformou poznání a empatie,“ pronesla režisérka. 

Z rukou Agnieszky Holland cenu Homo Homini převzala šéfredaktorka Leyla Mustafayeva. Po jejím projevu věnovaném stavu svobody médií v Ázerbájdžánu i činnosti redakce Abzas Media moderátorka Linda Bartošová přečetla dopis, který z vězení napsal jeden ze zatčených členů redakce, Ulvi Hasanli, své malé dceři.

Ázerbájdžánský server Abzas Media ocenění Homo Homini obdržel za investigativní zpravodajství zaměřené na rozkrývání korupce. Mustafayeva cenu převzala za novináře a novinářky, včetně spoluzakladatele redakce Ulviho Hasanliho nebo šéfredaktorky Sevinj Vagifgizi, které režim uvěznil.

Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni už od roku 1994 lidem a skupinám, které se významně zasloužily o obranu lidských práv, demokracii a nenásilné řešení politických konfliktů.

Po předávání následovalo vystoupení ázerbájdžánského rappera Jamala Aliho a promítání filmu Pozemské verše režisérské dvojice Ali Asgari a Alireza Khatami.

Zahajovací projekce pro veřejnost proběhla ve středu 20. března v pražském kině Lucerna. Divačky a diváci mohli zhlédnout oscarový dokument 20 dní v Mariupolu režiséra Mstyslava Černova, který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Po projekci proběhla debata s očitou svědkyní válečných hrůz z Mariupolu. Pozvání do diskuze přijala také ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Nadiia Ivanova. Moderuje René Kočík.

Festival Jeden svět kromě Prahy nyní odstartuje i v dalších městech po celém Česku. Divačky a diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět nebo Soutěž imerzních filmů) a nabídne i 7 nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Nově se v nich objeví i hrané filmy s lidskoprávní tematikou.

O ocenění porot budou usilovat zahraniční i české snímky. Z tuzemských filmařů a filmařek na festivalu představí svůj film například režisérka Dagmar Smržová (Tělo v mé hlavě), Apolena Rychlíková (Hranice Evropy) nebo režisér Robert Kirchhoff (Všichni lidé budou bratři). Na festival filmy tradičně doprovodí i mnoho zahraničních hostů a hostek. Bude mezi nimi například režisérka filmu Šamanův příběh, v němž se jakutský šaman vydal na osm tisíc kilometrů dlouhou cestu do Moskvy, aby sesadil Vladimíra Putina, nebo režisér Ibráhím Naš'at, který na festivalu představí svůj dokument Základna Hollywoodgate, který natáčel v nitru Tálibánu.

V rámci doprovodného programu Jeden svět kromě debat s hosty a hostkami z celého světa nabídne například masterclass Agnieszky Holland, která proběhla 20. 3. v 18:00 v Městské knihovně.

 

PRAKTICKÉ INFORMACE

● Předprodej vstupenek probíhá v síti GoOut. V infostánku v Lucerně si je diváci a divačky mohou koupit od 19. března, na pokladnách kin pak od 20. března. Jednotná cena vstupenek je 130 Kč.

● Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %.

● U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

● Během celého festivalu budou otevřeny tři infostánky – jeden v pasáži Lucerna, druhý ve foyer Městské knihovny v Praze a třetí na pokladně Kina Pilotů. Zde získáte veškeré potřebné informace o festivalu. Můžete zde také zakoupit festivalový merch. Ten bude dostupný i v e-shopu Jednoho světa.

● I letos nabízíme přímý prodej lístků v infostáncích. Divák si zde může koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné.

● I letos bude možné zakoupit v síti GoOut balíčky vstupenek. V nabídce jsou tři typy balíčků. První obsahuje 3 vstupenky a stojí 350 Kč, další 5 vstupenek za 550 Kč nebo balíček 10 vstupenek + 2 filmů na Jednom světě online za 1100 Kč.

● Informace o přístupnosti kin i festivalového programu jsou dostupné na www.jedensvet.cz/pristupnost. Na webu festivalu v sekci Program je také možné vyhledávat v nabídce projekcí podle jejich přístupnosti.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz

Letošní festivalovou znělku si můžete přehrát na tomto odkazu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024