PRAHA: Talent manažerka a facilitátorka Katka z Prahy chce získat 200 tisíc korun pro lidi s postižením tak, že v dubnu poběží v Praze půlmaraton na jejich počest. Snaží se tak zviditelnit kavárnu, která svým tréninkovým programem pomáhá hendikepovaným zapojit se do běžného života.
Katka do tréninkové TA KAVÁRNY chodí tak dlouho, až se rozhodla do podpory tohoto centra aktivně zapojit. I přesto, že běhání nepatřilo mezi její koníčky, začala trénovat tak, aby byla schopná uběhnout půlmaraton. Charitativním během chce nejen zvýšit povědomí o speciální kavárně na pražském Vyšehradě, ale zároveň vybrat částku, díky které se tréninku budou moct zúčastnit další lidé s postižením. Těm TA KAVÁRNA pomáhá více se osamostatnit a lépe se zapojit do života.
Půlmaraton jako výzva
37letá rodačka z Prahy si k narozeninám v loňském roce nadělila závazek uběhnout svůj první půlmaraton. Když začala s tréninkem, zrodila se v ní také touha pomoci tím někomu dalšímu. Když viděla, s jakými překážkami se každý den potýkají hendikepovaní zaměstnanci její oblíbené kavárny, volba byla jasná. „Do Ta Kavárny chodím pravidelně a lepší flat white mi nikde nepřipraví. Je to moje srdcovka a lokální místo setkávání s přáteli, navíc s vyšším smyslem. Na vlastní oči vidím, jak lidé s postižením pod vedením zkušených trenérů rostou,“ vysvětluje Katka.
Sbírka na speciální školení
Poté, co Katka zjistila, jak velkou částku je potřeba pro vyškolení jednoho z nich, rozhodla se tyto peníze vybrat vlastním přičiněním. Na portálu Donio založila finanční sbírku s názvem Půlmaraton pro TA KAVÁRNU, kterou zároveň propaguje svou aktivní účastí na známé sportovní události - 6. dubna poběží v Praze Sportissimo půlmaraton. Bude to jejích prvních oficiálně zaběhnutých 21 kilometrů centrem Prahy.
Velkou naději na dosažení cílové částky jí dodala firma projectYOU, se kterou se dohodla na prvním a velmi štědrém příspěvku 20.000 Kč. Stejně jako TA KAVÁRNA pomáhá hendikepovaným se vstupem na běžný pracovní trh, projectYOU pomáhá studentům připravit se na svou vlastní kariéru, a to skrze gamifikované workshopy a zážitkové učení.
Kavárna na trénování
TA KAVÁRNA na pražském Vyšehradě je jedním z projektů neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s. Už téměř 16 let tu funguje tréninkový program, jehož hlavním cílem je poskytnout lidem s postižením možnost získat základní pracovní návyky a díky tomu se pak lépe uplatnit na běžném trhu práce.
„Na jednoho klienta v tréninkovém programu, do kterého kromě jeho platu spadá také podpora trenérů nebo pracovní konzultantky, která klientovi pomáhá s hledáním následného zaměstnání, kde by se nejlépe uplatnil, je potřeba každý rok částka 200 000 korun. Větší část nákladů se sice Borůvce daří pokrýt díky podpoře magistrátu, úřadu práce a evropských fondů, ale to nestačí na všechno. Zbylé finance závisí na individuální finanční pomoci dárců – ať už jednotlivců nebo firem. Proto jsme za současnou iniciativu Katky opravdu vděční,“ říká Lenka Nádvorníková, ředitelka neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s.
Každý rok se tréninkového programu účastní přibližně deset lidí s postižením, se kterým se narodili, nebo ho získali vinou úrazu či vážné nemoci. Minimálně půlka z nich se hned po absolvování tréninku dokáže zapojit do pracovního procesu a stát se tak plnohodnotnými členy společnosti.
Přispět můžete i vy! Váš příspěvek pomůže dalšímu člověku s postižením zapojit se do běžného života.
Více na: https://www.donio.cz/pulmaraton-za-smysluplny-zivot-pro-lidi-s-hendikepem
Borůvka Praha o.p.s
TA KAVÁRNA
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.