čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Stanislav Bukovský_Farma zvířat, 2023
© Stanislav Bukovský



JUBILANT STANISLAV BUKOVSKÝ VYSTAVUJE V ZÁPADOČESKÉ GALERII V PLZNI

PLZEŇ: Plzeňský výtvarník a letošní jubilant Stanislav Bukovský představuje v Západočeské galerii v Plzni své velkoformátové tušové kresby inspirované Orwellovou Farmou zvířat. Vedle kreseb inspirovanými bestsellerem George Orwella jsou na výstavě k vidění i práce věnované autorovým přátelům básníkům. Výstavu STANISLAV BUKOVSKÝ: INSPIRACE ORWELLEM je možné navštívit v přednáškovém sále Západočeské galerie od 8. března do 28. dubna 2024.

od 08.03.2024 do 28.04.2024
Autor článku: 
Kateřina Štulc Modrá

U příležitosti svého významného životního jubilea připravuje plzeňský výtvarník a člen Unie výtvarných umělců Plzeň Stanislav Bukovský řadu výstav. Návštěvníci se na jeho tvorbu mohou těšit v Galerii Jiřího Trnky, v mázhausu plzeňské radnice či na zámku v Nebílovech. Nabitý výstavní rok zahajuje výstavou v Západočeské galerii v Plzni, pro kterou zvolil svoje inspirace Farmou zvířat George Orwella.

Velkoformátové černobílé tušové kresby Stanislava Bukovského zobrazují nejen zvířata, ale i lidi, s nimiž si zvířata vyřizují své účty. „Podstatou sdělení je v souladu s předlohou humorně podaná absurdita, fantazie, která nepostrádá odezvu v realitě. Podobenství má tradici již v Ezopových bajkách, v pohádkách i v moderní literatuře. Tyto slovesné útvary byly ilustrátorům odjakživa vděčným tématem k  výtvarnému zpracování,“ podotýká autor Stanislav Bukovský.

Vedle kreseb inspirovaných George Orwellem jsou na výstavě k vidění i ilustrace citátů z děl různých autorů, práce věnované autorovým přátelům básníkům, a také Franzi Kafkovi.

Všechna díla spojuje určitá kontroverznost těmto autorům vlastní, odlehčená humorným pojetím zpracování. Obdobu bychom mohli najít třeba v Ladově Hospodské rvačce nebo v jeho Zabíjačce, jež jsou vlastně roztomile zobrazenými horory,“ doplňuje Bukovský.

Výstavu v přednáškovém sále ZČG v Pražské 13 je možné navštívit zdarma každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin až do 28. dubna.

STANISLAV BUKOVSKÝ (13. 4. 1944)

Původním povoláním konstruktér ve Škodovce, který se ale již od dětství věnoval výtvarnému umění. V roce 1967 se spolu s několika přáteli stal spoluzakladatelem výtvarné skupiny Intensit, která v omezené míře existuje dodnes. V roce 1977 se společně s  dalším členem skupiny Intensit Antonínem Lněničkou podílel na založení Keramického střediska při cihelně v Černicích, které se pod jejich vlivem proměnilo v pracoviště zaměřené na uměleckou výrobu. V roce 1989 oba získali na Ústředí uměleckých řemesel v Praze osvědčení Pracovník uměleckých řemesel v oboru umělecká keramika.

V roce 1990 se Stanislav Bukovský stal ředitelem Městského kulturního střediska (později Esprit). Od roku 1992 je pak na volné noze jako výtvarník a výstavář. Kromě prací na zakázku se věnuje volné tvorbě, malířství, kresbě, řezbářství a sochařství (do roku 1990 také keramice).

V roce 1991 se stal spoluzakladatelem Spolku za starou Plzeň. Pro Magistrát města Plzně připravil řadu tematických výstav zaměřených na historii či významné osobnosti. Řadu výstav připravil i pro SVKPK, Knihovnu města Plzně, mezigenerační a dobrovolnické středisko Totem, některé měl i v jiných městech na Plzeňsku. Věnuje se ochraně památníků, od Ministerstva obrany České republiky obdržel plaketu za péči o válečné hroby a  získal i další ocenění, např. od Československé obce legionářské. Inicioval a spolupodílel se i na zřízení památníků nových.

Je členem Unie výtvarných umělců Plzeň. Od konce šedesátých let uspořádal řadu samostatných a zúčastnil se mnoha skupinových výstav výtvarných prací.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024