PRAHA: Galerie Na Věky s adresou Na Doubkové 2040/8 zve na vernisáž výstavy výstavy Prociť komunity, která se uskuteční v pátek 8. března v 18 hodin v Komunitním prostoru Smíchov. Výstava představí tvorbu mladých autorek, autorů a kolektivů, jejichž činnost upozorňuje na dění v daných komunitách, a to včetně problémů, se kterými se potýkají. Péče o tyto komunity, stejně jako její absence, nastoluje otázku k zamyšlení, co pro tyto komunity můžeme jako společnost udělat. Výstava prezentuje vybrané komunity (ukrajinskou, queer, etnickou, studentskou i uměleckou), které vyžadují naši pozornost.
Galerie Na Věky na Smíchově pokračuje ve výstavním cyklu pečujícím o všechny jedince. V letošním roce odkryjeme další lokální umělce a umělkyně současné české vizuální scény. Autoři a autorky z vysokých uměleckých škol, profesionálové, tvůrci a tvůrkyně vystaví díla, která se starají o nás všechny, napříč generacemi a přinesou osobitou představu o tom, jak mohou vypadat různá pojetí péče.
Nová výstava s názvem Prociť komunity v Galerii Na Věky představí tvorbu mladých autorek, autorů a kolektivů, jejichž činnost upozorňuje na dění v daných komunitách, a to včetně problémů, se kterými se potýkají. Péče o tyto komunity, stejně jako její absence, nastoluje otázku k zamyšlení, co pro tyto komunity můžeme jako společnost udělat. Výstava prezentuje vybrané komunity (ukrajinskou, queer, etnickou, studentskou i uměleckou), které vyžadují naši pozornost.
Umělkyně Darja Lukjanenko na výstavě zastupuje ukrajinskou komunitu svým dílem – záznamem performance, které vzniklo v chrámu kostela. Na queer komunitu se zaměří dílo (závěsná tapiserie) Adriána Krišky, v němž autor rozvíjí osobitou mytologii v kombinaci s queer tématy. Mapování romské komunity se věnuje autorka Anna Veronika Křížová, která je na výstavě zastoupena instalací fotografií romské komunity na Slovensku. Tématu romské i sociální komunity se věnuje kolektiv Prádelna, který galerii zapůjčil video a výstavu doplní o doprovodný program v podobě projekce snímku Jak vyjádřit touhu nemožného (2022) prezentovaného na festivalu Marienbad v loňském roce. Problematice umělecké práce a praxi na vysokých uměleckých školách se věnuje umělkyně Karolína Schön z AVU v rámci instalace upozorňující na status umělce a kolektiv Neklikej a spi z FA ČVUT, který na konci roku 2023 prezentoval své aktivity z oblasti péče o studenty a studentky na Pecha Kucha v Praze a na výstavě svůj zájem o toto téma dále rozvíjí.
Třetí výstavu slavnostně zahájíme 8/3/2024 od 18 hodin v Galerii Na Věky v Komunitním prostoru Smíchov za účasti umělců a umělkyň, zástupců a zástupkyň komunit a kolektivů: Adrián Kriška, Anna Veronika Křížová, Darja Lukjanenko, kolektiv Neklikej a spi, kolektiv Prádelna a Karolína Schön.
Komunitní Prostor Smíchov v kostele Evangelické církve Českobratrské na Santošce plně využívá prostory kostela a fary, aby poskytl zázemí nejen sousedům, ale i široké veřejnosti. Nabízí různé aktivity, jako jsou divadelní kurzy, taneční večery, filmy, diskuse, koncerty, poradenství a potravinovou pomoc. Kavárna v předsálí kostela je otevřená pro všechny, kteří se chtějí připojit k rostoucí komunitě.
(Ne)viditelná ruka péče: Prociť komunity
Vernisáž: 8. března 2024 od 18 hodin
Výstava: 11. 3. – 26. 4. 2024
Kurátoři: Jan Kieweg, Karolína Lapešová
Na Doubkové 8, 150 00 Praha 5
Otevírací doba
pondělí–pátek: 14–19
Vstupné dobrovolné
Součástí výstavy bude doprovodný program, těšit se můžete na diskuze, workshopy a komentované prohlídky s kurátory výstavy.
Více podrobností o výstavě naleznete na webu
Pořádá: Galerie Na Věky, Evangelická církev Českobratrská, Komunitní prostor Smíchov, Kavárna Na Věky
Projekt podporují: Státní fond kultury ČR, hlavní město Praha
Mediální partner: Fakulta umění a designu UJEP, ArtMap, Kulturní magazín UNI
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.