PRAHA: Ve středu a čtvrtek 6. a 7. března vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s českou klavírní legendou Ivanem Klánským. Dirigovat bude Petr Altrichter. Na programu večera je Klavírní koncert č. 2 Fryderyka Chopina a Mahlerova Čtvrtá symfonie. Sopránového sóla ve čtvrté větě symfonie se ujme mladá česká pěvkyně Lada Bočková.
„Muzikologové zatím stále bádají, co je na Chopinově díle tak geniální. Já to také přesně nedokážu pojmenovat; je však jisté, že existuje něco mezi nebem a zemí, co je v jeho díle obsaženo a co způsobuje, že když si sednu ke klavíru a začnu hrát Chopina, moje ruce hrají jakoby samy. Nebo jinými slovy; když položím ruce na klavír, první, co se ozve, je Chopin,“ říká profesor Ivan Klánský, který se s Chopinovým Druhým klavírním koncertem dostal v roce 1970 do finále slavné varšavské Soutěže Fryderyka Chopina jako první Čech v historii. Během své kariéry Ivan Klánský s oběma Chopinovými klavírními koncerty procestoval svět. S polským ‚básníkem klavíru‘ ho spojuje také Chopinův festival v Mariánských Lázních a česká Chopinova společnost, jíž předsedá.
„Zpívat sopránové sólo v Mahlerově čtvrté symfonii je jako dostat se do mysli dítěte a ocitnout se v dětské vizi nebes. Pro mě je to jako zavřít oči a užít si divokou jízdu modrou oblohou na saních s cinkajícími zvonky a nečekanými, nadšenými zjeveními jako z pohádky,“ říká sopranistka Lada Bočková, která se jako první Češka v historii úspěšně zúčastnila dvou světových pěveckých soutěží Operalia Plácida Dominga a Queen Sonja Competition v Oslu. Nyní je její domovskou scénou Theater Bonn v Německu, kde se v této sezóně kromě opery představí také ve scénické hudbě Edvarda Griega ke hře Henrika Ibsena Peer Gynt. V Národním divadle v Praze bude debutovat jako Pamina (Kouzelná flétna) a Mařenka (Jeníček a Mařenka), vrátí se také do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě v roli Bystroušky (Příhody lišky Bystroušky) a jako Karolína (Dvě vdovy).
Před středečním koncertem se koná setkání s umělci od 18:15 v salónku Cukrárna Obecního domu.
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského
„Dirigent Petr Altrichter symbolizuje lásku k české hudbě. Je symbolem vášnivým a neúnavným. Stejně tak spojuje všechny generace českých hudebníků. Zejména péčí o ty méně zkušené, která je tak vzácná, cenná a chvályhodná. Dvojice exkluzivních sólistů proto nemůže být jiná: na jedné straně velezkušený Ivan Klánský, na druhé pak mladá sopranistka Lada Bočková, která má hlas plný radosti, což Gustav Mahler tolik potřebuje a na nebesích z toho plesá. Ivana Klánského zase můžeme považovat za ryzího Chopinovce; noblesního a decentního.“
CHOPIN & MAHLER
6. a 7. března 2024 od 19:30, Obecní dům
FRYDERYK CHOPIN
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll op. 21
GUSTAV MAHLER
Symfonie č. 4 G dur
Lada BOČKOVÁ | soprán
Ivan KLÁNSKÝ | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Petr ALTRICHTER | dirigent
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/chopin-mahler
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.