TRUTNOV: Neobvyklá, odvážná a revoluční. Taková jsou představení umělecké skupiny Handa Gote Research and Development. Mimořádnou pozornost v poslední době přitahuje především její inscenace Burgán. Právě tu uvede ve čtvrtek 22. února v trutnovském Uffu.
Příběhy obyčejných lidí z generace X, kteří se marně domáhají včerejších jistot. To je téma svérázné grotesky. Hlavní hrdinové měli kdysi image rebelů, postupně ale ztratili svoji výjimečnost a dnes už působí spíš směšně. Neúspěšně se snaží držet krok s dobou. Přijde jim složitá, a tak se snaží vytvořit si vlastní svět. „Sledujeme jejich marné pachtění se po opětovném nastolení ´normálního´ řádu světa,“ popisují tvůrci v anotaci k inscenaci.
Námětem jsou generační rozdíly, izolace a neustálé opakování vlastních postojů. Slovo burgán je v nářečí výrazem pro krmnou řepu. Kdo ji jedl, věděl údajně něco o životě a mohl poučovat mládež. Zestárlé Husákovy děti už v inscenaci ale ani nepoučují. Jen zbytečně hledají včerejší den. „Inspirací nám bylo několik významných chytroprdů, kteří rozdávali během pandemie covid-19 své nevyžádané rozumy,“ přiznává Tomáš Procházka, zakladatel souboru Handa Gote, umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře, loutkář, pedagog pražské DAMU, hudebník a dvojnásobný držitel hudební ceny Vinyla.
Burgán není klasickou činohrou, ale spíš alternativním divadlem. Je v něm méně dialogů, zato hodně gest a pohybů. Ze starých kazeťáků zní písničky. Každý prvek představení je pečlivě promyšlený a navzájem propojený, což divákům umožňuje ponořit se do atmosféry inscenace a prožít ji naplno.
Právě to je pro soubor Handa Gote typické. Experimentuje se zvukem, obrazem, multimédii i výtvarnými artefakty. “Originálně reflektuje problémy společnosti a přináší divadlo překračující radikálně hranice žánrů i uměleckých období a hnutí,“ upozorňuje Procházka.
Burgán je v programu trutnovského Uffa ve čtvrtek 22. února od 19 hodin. Vstupenky je stále možné koupit v Inforecepci Uffo nebo na webu www.uffo.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.