ČR, ZAHRANIČÍ: Vyhlašujeme již 31. ročník ocenění KNIHA DĚTSKÉHO SRDCE, cena V. F. Suka. Hlasovat mohou děti a mládež od 0 do 18 let pro knihu, která se jim nejvíce líbila z těch, které přečetly v roce 2023. Hlasovat mohou pro knihy české i překladové, naučné i beletrii do 28. února 2024 včetně. Do termínu 31. ledna 2024 je možné též přihlásit vaši knihovnu do soutěže Počin školních knihoven a Počin krajanských spolků, ve které oceňujeme povedené knihovnické události, které knihovny uspořádaly v roce 2023.
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje 31. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež "Suk – čteme všichni" na podporu čtenářské gramotnosti s novým názvem Kniha dětského srdce, cena V. F. Suka.
Cílem Ceny je zjistit, které knihy minulý rok děti nejvíce zaujaly, ocenit hodnotná literární díla, vydaná v roce 2023 pro děti a mládež, a mimořádné počiny školních knihoven. Cena upozorňuje pedagogickou a ostatní veřejnost na nové tituly v této oblasti literatury a zároveň odráží čtenářské preference dětí. Děti hlasují pro knihu, kterou v roce 2023 přečetly, bez ohledu na rok vydání knihy.
Cena se vyhlašuje v těchto kategoriích:
Cena dětí je udělována na základě ankety, v níž hlasují sami dětští čtenáři. Hlasovat mohou děti a mládež od 0 do 18 let do 28. února 2024.
Hlasovací formulář zde: Kniha dětského srdce, cena V. F. Suka, kategorie Dětská anketa o nejoblíbenější knihu | npmk.cz
Cena učitelů je udělována na základě hlasování odborné poroty učitelů o knihách českých autorů, které vyšly v prvním vydání v kalendářním roce, za který je ocenění udělováno.
Kategorie Počin školních knihoven má za cíl ocenit mimořádné aktivity knihoven základních a středních škol je udělována na základě hlasování odborné poroty. Školy mohou své zajímavé počiny přihlašovat do 31. ledna 2024.
Přihlašovací formulář naleznete zde: Kniha dětského srdce, cena V. F. Suka, kategorie Počin školních knihoven 2023 | npmk.cz
Hlasovací lístek tištěný ke stažení
Plakát ke stažení
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.