PRAHA: Slovenský institut v Praze Vás srdečně zve na výstavu čtyř slovenských současných výtvarnic – Žofie Dubové, Patrície Koyšové, Kristíny Mesároš a Ivety Stehlíkové – v kurátorské koncepci Jany Babušiakové. Vernisáž výstavy se uskuteční 11. ledna 2024 v 18:00 v galerii Slovenského institutu v Praze na adrese Hybernská 1.
Výstava ORGANIC DEVELOPMENT představí čtyři ženy – malířky, které spojuje hledání současných podob lyricky přírodní tvorby. Zatímco Žofia Dubová se primárně věnuje horskému prostředí, Kristína Mesároš se orientuje spíš na metaforické vyprávění ukotvené v zemi. Patrícia Koyšová vyjadřuje přírodní motiv ve volné abstrakci a Iveta Stehlíková malířsky zkoumá dokonalost a nedokonalost přírodních forem rostlin a živočichů.
Žofia Dubová často zpracovává námět země a zároveň si klade otázku, jak vzniká obraz a jakým způsobem se tento systém nebo postup vzniku díla přenáší do jeho finální podoby. V roce 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenské výtvarné unie, o rok později se stala vítězkou Malby roku VÚB a v roce 2018 získala cenu Nadace NOVUM.
Patrícia Koyšová je malířka, experimentátorka obklopená vysokotlakými zařízeními. Věnuje se především abstraktní malbě a svůj ateliér nazývá také laboratoří malby. Ve věku plném virtuálnosti, mediální únavy a vizuálního přesycení se snaží přinést zážitek, který si nárokuje vlastní prostor a čas. V roce 2021 se stala finalistkou prestižního ocenění Strabag Artaward.
Kristýna Mésároš je slovenská malířka a výtvarnice, žije a pracuje v obci Scharndorf v Rakousku. Ve své tvorbě narativním způsobem vykresluje vnímání okolního světa. Často je označována jako protagonistka magického realismu, resp. neoromantismu. V roce 2009 se stala finalistkou prestižního ocenění Strabag Artaward International a Malba roku 2013.
Iveta Stehlíková je vizuální umělkyně působící v oblasti klasické malby a animace. Prošla rozličnými ateliéry, což se odráží i v její tvorbě. Pro její obrazy je charakteristické prolínání živočišné a rostlinné říše, což vede ke vzniku nových, fantastických forem, které jsou přímo inspirovány životem přírody.
Výstava ORGANIC DEVELOPMENT je první výstavou u příležitosti 30. výročí vzniku Slovenského institutu v Praze a navštívit ji lze do 22. 2. 2024.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.