čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Mariana Sadowska
© Archiv pořadatele



Jak netradičně přivítat nový rok? Zkuste se do něj prozpívat

PRAHA: Netradiční loučení se starým rokem a přivítání roku nového nabízí silvestrovský workshop, který společně povedou dvě výrazné zpěvačky Victoria Hanna z Izraele a Mariana Sadowska z Ukrajiny. Workshop se uskuteční 30. a 31. prosince v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Zájemci se mohou přihlásit na oba dny anebo jen na jeden. Workshop s názvem Zpěv jsou naše kořeny pořádá Centrum pro práci s lidským hlasem Hlasohled, který vede Ridina Ahmedová, zpěvačka, performerka, lektorka i autorka úspěšných podcastů pro Český rozhlas.


 

Autor článku: 
Silvie Marková

Zpěvačky Victorii Hanna a Marianu Sadowskou pojí dlouholeté hudební přátelství a teď i smutek z nastalé situace v obou jejich zemích. Hudba a zpěv jsou ale kořeny, které nás můžou kotvit a povzbudit těžkých časech. Skrze ně můžeme čerpat naději a sílu. Bohatství hudební tradice je něco, o co se společně opřeme. V rámci workshopu se účastníci naučí písně a texty z hebrejského i ukrajinského kulturního dědictví v podání těchto oceňovaných vokalistek. Workshop je otevřený všem, kteří mají chuť zpívat. Vítáni jsou zájemci bez ohledu na míru zkušeností, včetně těch, co si myslí, že neumí zpívat. Workshop bude probíhat v angličtině s překladem do češtiny.

 

Více informací a přihlášky jsou k dispozici na www.hlasohled.cz.

 

Victoria Hanna je hlasová umělkyně a zpěvačka, která je známá pro své osobité zkoumání hlasu, jazyka, kompozice a tvorby, a to jak v izraelské, tak v mezinárodní umělecké sféře. Pracuje s různými médii, včetně zpěvu, textu, zvuku, videa a performance, a tyto formy plynule propojuje. Její tvorba reflektuje hluboký vztah ke starým hebrejským textům a odráží hluboce zakořeněné spojení s jazykovou historií. Victoria si vytvořila pestrou mozaiku technik pro ohledávání a inovování tradic. Její tvorba je osobitá a hypnotizující.

Video: www.youtube.com/watch?v=dQkvB-9YDyY

Instafram: www.instagram.com/victoriahanna_official/

 

Mariana Sadowská je skladatelka, zpěvačka a multiinstrumentalistka, herečka i hudební režisérka divadelních projektů. Zásadní inspiraci nachází v tradiční hudbě Ukrajiny a východní Evropy, kterou systematicky zvukově zkoumá a inspiruje se jí. V jejích dílech se minulé mísí se a regionální univerzálním. Řadu let vede workshopy zaměřené na tzv. "bílý hlas" (otevřené hrdlo), tedy vokální techniku východoevropské tradice, učí ale i současné hlasové techniky. Během spolupráce s polským divadlem Gardzienice vyvinula systém cvičení propojující pohyb a zpěv,   hlasem s rytmem a dechem. Hledá podstatu každé písně. Seznamuje nás s obřadností i každodenností obsaženými v lidových písních.

Video: www.youtube.com/watch?v=qli5cTirEd8

Web: http://marianasadovska.com    

 

Hlasohled založila v roce 2006 Ridina Ahmedová s přesvědčením, že hlas je nejpřirozenějším nástrojem každého člověka a zpívání nám může přinášet radost bez ohledu na to, jak dokonale výsledek zní. Hlasohled nabízí semináře, konference a hlasové dílny pro různě pokročilé zájemce s nejlepšími lektory z Čech i zahraničí.  Workshopy Hlasohledu již prošlo přes 8 000 účastníků, jimž se věnovalo na 120 lektorů. Pod společnou střechou Hlasohledu působí také úspěšný projekt Moje tělo je moje, v němž se Ridina Ahmedová věnuje s energií sobě vlastní prevenci body shamingu. Před pár týdny uvedla pro Český rozhlas svou novou autorskou dokumentární sérii „Odpustit?“

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE
KDY:
sobota 30. prosince (10-13 a 14.30-17.30) - neděle 31. prosince (17-20 a 21-24) / hlásit se lze na oba dny anebo jen na jeden. Workshop končí pár minut po silvestrovské půlnoci (provoz metra bude v Praze prodloužen do 2:30)
KDE: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ulice 17. listopadu 2, 110 00 Praha 1
CENA: celý víkend 3 000 Kč / jeden den 1 700 Kč
PŘIHLÁŠKA: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffe1jt5sXDhfZa2B05X9vgdiyGc7899o81QG_FIX2v3uys0g/viewform

WEB: http://www.hlasohled.cz/cze/dilny/dilny-2023/30-31-prosince-prozpivat-se-do-noveho-roku-zpev-jsou-nase-koreny-vedou-victoria-hanna-izr-a-mariana-sadowska-ukr.html

Facebook událost:

https://www.facebook.com/events/907369044430691?ref=newsfeed

Instagram: https://www.instagram.com/hlasohled/

 

Workshop se uskuteční za podpory Židovského a Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Aktivity Hlasohledu probíhají za podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy, Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024