ČR-ZAHRANIČÍ: Největší mezinárodní veletrh hudebních a tanečních pořadů Avant Première bude provázet motiv inscenace Mesiáš od G. F. Händela, který natočila Česká televize v koprodukci se společností Unitel. Grafika, která zachycuje účinkující v inscenaci na scéně před slavným otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, se objeví na všech informačních, reklamních a komunikačních platformách a bude návštěvníky festivalu provázet před každou projekcí v průběhu celého veletrhu.
„Považuji to za obrovskou čest a úspěch. V posledních deseti letech, kdy mám možnost akci zblízka sledovat, se takové pozornosti dostalo pořadům z produkce typu BBC, Arte či ORF. Je to výraz respektu k tvorbě České televize, která se jako rovnocenný partner dokáže zapojovat do mezinárodních koprodukcí, a současně i potvrzení silné mezinárodní pozice ČT a jejího festivalu Zlatá Praha na poli hudebních i tanečních pořadů. “ říká výkonný ředitel ČT art a ředitel festivalu Zlatá Praha Tomáš Motl.
Na největší mezinárodní přehlídce hudebních a tanečních pořadů na světě Avant Première se sejde na šest set zástupců z více než tří set televizních, produkčních, distribučních, hudebních i mediálních společností z bezmála čtyřicítky zemí světa. Veletrh se koná v Berlíně v termínu od 17. do 21. února 2024.
Pořadatelem veletrhu Avant Première je organizace IMZ (International Music and Media Centre), která sdružuje přes 150 členských organizací z hudebního, mediálního a televizního světa. Českou republiku zastupuje Česká filharmonie a Česká televize, výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl zasedá ve výkonné radě IMZ.
Záznam inscenace slavného Händelova oratoria Mesiáš natáčela v srpnu Česká televize v koprodukci se společností Unitel, která se specializuje na prestižní projekty s uznávanými umělci z celého světa. Scénograficky jde o zachycení dávné tradice barokních slavností z Händelovy doby.
Na obrazovkách České televize se oratorium Mesiáš objeví v průběhu Velikonoc.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.