středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Albín Brunovský: Zahrada
© Foto: Arthouse Hejtmánek



Umělecké unikáty z bývalé československé ambasády ve Stockholmu se po více než 40 letech vrací zpět do Česka. Představí je galerie Arthouse Hejtmánek

PRAHA: Monumentální třímetrový obraz Zahrada malíře a grafika Albína Brunovského, autora posledních československých bankovek, světelné objekty legendární dvojice sklářských výtvarníků, manželů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, nebo elegantní nábytek architekta Jana Bočana vytvořený z ohýbaného dřeva a udivující i po čtyřiceti letech svojí bytelností a ladnými křivkami. I tato díla zdobila dříve interiér československé ambasády ve Stockholmu: architektonicky výjimečná budova postavená počátkem 70. let 20. století je nazývána „klenotem brutalismu“ a je zapsána na seznamu švédských kulturních památek. Všechny zmíněné unikáty si lze nyní prohlédnout od 27. listopadu do 6. prosince na výstavě v galerii Arthouse Hejtmánek v Praze-Bubenči.

od 27.11.2023 do 06.12.2023
Autor článku: 
Magdalena Bičíková, Jana Bryndová

Otevřena je denně od 11 do 18 hodin. Díla dovezená zpět do Česka po více než 40 letech se pak spolu s dalšími obrazy a uměleckými předměty dostanou k novým majitelům, kteří je 7. prosince vydraží.

„Albín Brunovský patří k nejzajímavějším poválečným slovenským autorům a monumentální Zahrada je dosud největší známou malbou, jakou kdy vytvořil,“ říká Tomáš Hejtmánek, malíř, restaurátor, sběratel a majitel Arthousu. Právě on díla od tehdejších českých a slovenských umělců a designérů dovezl ze Švédska zpět „domů“.

Ozdobou výstavy i následné aukce bude také Světelná krajina (Passage luminieux) (1963) Josefa Šímy. Obraz jednoho z největších českých malířů 20. století, jehož celý svět zná jako francouzského Josepha Simu, nabídne aukce od 5 milionů korun. Brunovského Zahrada začne na částce 4 miliony korun.

Předaukční výstava nabídne dále díla autorů jako je Kamil Lhoták, Adolf Born, František Drtikol či Jiří Anderle. Už tradičně zde budou k vidění i rarity z oblasti starožitností a designu. Mezi ně patří třeba ojedinělá kubistická váza Vlastislava Hofmana, která se v aukci objeví zcela poprvé.

www.arthousehejtmanek.cz

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024