PRAHA: Do kostela sv. Šimona a Judy zavítá 21. listopadu nizozemský soubor staré hudby jménem Radio Antiqua. Zazní hudba Georga Philippa Telemanna, Giovanni Benedetta Plattiho, Christopha Schaffratha a také českého skladatele Antonína Reichenauera.
„Když jsme obdrželi pozvání zahrát koncert v Praze v rámci Staré hudby FOK, byli jsme nadšení, protože je to už dlouhých osm let, co jsme měli možnost se jako ansámbl Radio Antiqua v Praze představit. Tehdy jsme hráli krátký program s hudbou italského barokního skladatele a hobojisty Giovanni Benedetta Plattiho. Tentokrát přivezeme hned tři jeho triové sonáty v neobvyklých kombinacích nástrojů – housle, violoncello nebo fagot a basso continuo z Plattiho období působení ve Wiesentheidu. Na programu budou také další skladatelé první poloviny 18. století, jako například Telemann, Schaffrath a český Reichenauer, kteří působili ve středoevropských centrech kulturního života se zřejmým italským vlivem. Velmi se na koncert, publikum a historickou Prahu těšíme,“ říká Petr Hamouz, violoncellista souboru.
Soubor Radio Antiqua byl založen s vizí objevování méně známého barokního repertoáru. Pro své jedinečné obsazení hledá výstřední díla, která kombinuje s díly oblíbených autorů. Aby dostál svému názvu, soustřeďuje soubor pozornost na aktivní komunikaci s publikem a na tvorbu unikátního zvuku. Soubor získal prestižní ceny na festivalech v Göttingenu a Utrechtu. Za obě CD, která natočil, sklidil uznání a respekt odborné kritiky. Právě část druhého CD zazní i na koncertě v kostele sv. Šimona a Judy, a sice tři triové sonáty Giovanni Benedetta Plattiho.
Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR.
„Nápadité jméno – Radio Antiqua – nese špičkový ansámbl založený v Haagu v roce 2012. Ovšem v touze po dokonalém provádění barokních skvostů se v jednom souboru setkali Argentinka, dva Brazilci, Ital a… k naší hrdosti Čech, violoncellista Petr Hamouz. Podobně pestrý je i jejich repertoár. Vedle Telemanna věnují svou pozornost dalším pozoruhodným mistrům, jakými jsou Giovanni Benedetto Platti nebo Christoph Schaffrath. A samozřejmě nemůže chybět ani české jméno, rodák z Bíliny, Antonín Reichenauer. Teď už se můžeme jen těšit na český debut vyznavačů barokní komorní hudby, kteří jsou ověnčeni cenami za nahrávky a nadšenými kritikami z prestižních festivalů.“
RADIO ANTIQUA
21. listopadu od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy
GEORG PHILIPP TELEMANN
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo B dur
GIOVANNI BENEDETTO PLATTI
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo D dur
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo e moll
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo d moll
ANTONÍN REICHENAUER
Koncert pro housle, fagot, violoncello a basso continuo g moll
CHRISTOPH SCHAFFRATH
Duet pro fagot a cembalo g moll
RADIO ANTIQUA
Elise DUPONT | housle
Isabel FAVILLA | fagot & flétny
Petr HAMOUZ | violoncello
Giulio QUIRICI | theorba
Claudio RIBEIRO | cembalo
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/radio-antiqua
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.