středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Hamleti
© Foto: KIVA



Zábradlí připravuje Týden svobody a Noc s Hamlety

PRAHA: Divadlo Na zábradlí má v této sezoně za sebou již dvě vydařené premiéry, pro své diváky však chystá také bohatý doprovodný program. V listopadu se ve spolupráci se spolkem Díky, že můžem! zapojí do tzv. Týdne svobody a na letošní Noc divadel chystá jedinečný sraz českých Hamletů.

od 11.11.2023 do 17.11.2023
Autor článku: 
Lucie Flemrová

Divadlo Na zábradlí dlouhodobě pořádá pro své diváky širokou nabídku doprovodných programů. Ať už se jedná o diskuze po představení, dramaturgické úvody či off-programy jako jsou charitativní akce na podporu obyvatel zasažených válkou na Ukrajině nebo vánoční tržiště, hledání cest k dialogu s veřejností je jednou z hlavních motivací pražské scény. „Dlouhodobě se snažíme pracovat na prohloubení kontaktu s naším publikem. Je pro nás důležité, aby Divadlo Na zábradlí nebylo jen kulturní, ale především společenskou institucí a místem k setkávání. Dramaturgické úvody a diskuze jsou skvělou příležitostí pro výměnu názorů, otázky a odpovědi či prosté posezení tvůrců s diváky. Na každé takové setkání se moc těšíme,“ říká umělecká šéfka Dora Štědroňová.

V listopadu bude podobných příležitostí hned několik. Divadlo Na zábradlí navazuje na svou tradiční spolupráci se spolkem Díky, že můžem!, která se však letos neomezuje pouze na oslavu Dne boje za svobodu a demokracii, ale také na celý předcházející týden. V sobotu 11. listopadu proběhne na Zábradlí slavnostní předávání Cen Jana Opletala, které spolek Díky, že můžem! uděluje společně se Studentskou komorou Rady vysokých škol studentům za jejich aktivity v rámci studia, za studentskou i občanskou angažovanost, dobrovolnictví a další veřejně prospěšné aktivity. Během tzv. Týdne svobody pak uvede divadlo od úterý 14. listopadu do pátku 17. listopadu každý večer představení a k němu diskuzi či jiný zajímavý doprovodný program. Návštěvníky divadla čeká například diskuze se scénografem Draganem Stojčevskim po představení nejnovější inscenace Veřejní nepřátelé či beseda s herci po představení Europeana. Ve středu 16. listopadu proběhne po představení inscenace O Pavlovi živé natáčení podcastu Českého rozhlasu Bruselské chlebíčky na téma Je svoboda v Evropě v ohrožení? Tvůrci podcastu budou se svými hosty herečkou a političkou Magdou Vašáryovou a ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem hovořit nejen o současné situaci v Evropě, ale také o zhlédnuté inscenaci zachycující život filmaře Pavla Juráčka a jeho ženy, spisovatelky Dani Horákové, v nuceném exilu v Mnichově. Ve čtvrtek 17. listopadu představí Divadlo Na zábradlí po představení Tolstého Vzkříšení autorský dokument Technika revoluce, ve kterém někdejší i současní zaměstnanci technických složek divadla zavzpomínají na revoluční dění v kulisách „Havlova“ divadla. Samotný svátek 17. listopadu oslaví umělci divadla i přímo na Národní třídě, kde budou herci Jakub Žáček, Miloslav König a Dita Kaplanová číst texty českých disidentů v tzv. Obýváku Václava Havla.

Jen o den později, v sobotu 18. listopadu, proběhne na Zábradlí tradiční Noc divadel. Pro letošní ročník si divadlo připravilo skutečnou událost – po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. Jak se od sebe jednotliví Hamletové odlišovali a co měli společného? Jaké téma pro herce jejich postava nesla? Kdo držel v ruce skutečnou a kdo pouze kašírovanou lebku šaška Yoricka? Svou účast na tomto divadelním svátku přislíbili mimo jiné Jaromír Hanzlík, Vladimír Javorský, Otakar Brousek ml., Patrik Děrgel, Jan Hájek, Jiří Vyorálek, Petr Lněnička a další, včetně současných představitelů ikonické role, jako jsou Pavel Neškudla či Josef Trojan. Noc s Hamlety tak završí mimořádně nabitý týden Divadla Na zábradlí a nabídne divákům možnost stát se součástí unikátního happeningu, na který se v divadelním prostředí bude ještě dlouho vzpomínat.

www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024