FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Už po šesté se frenštátská Základní umělecká škola aktivně zapojuje do celorepublikového happeningu s názvem Jsem laskavec. Od října probíhají v rámci školy menší akce s mottem laskavosti a vše vyvrcholí velkým benefičním koncertem, který se uskuteční 9. listopadu 2023 od 17 hodin ve víceúčelovém sále hukvaldské Základní školy. Kromě pěveckého sboru Senzaband ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm vystoupí také pěvecké seskupení dětí ZŠ Hukvaldy, nevidomá operní pěvkyně Alena Terezie Vítek nebo Taneční skupina Aktiv. Výtěžek ze vstupného a aukce obrazů poputuje na podporu rané péče pro děti se zrakovým hendikepem a jejich rodin v Moravskoslezském kraji.
Benefiční kulturní akci na podporu rodin s dětmi s postižením zraku a rané péče se rozhodla uspořádat na Hukvaldech Martina Kašpárková s přáteli. Kromě hudebních vystoupení je součástí benefice také dražba obrazu Antonína Kroči, akademického malíře z Hukvald a obrazu žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, který namalovali pro ranou péči. Na obraze pracovalo asi 15 dětí a vznikal v průběhu tří měsíců. "Technika, kterou děti malovaly, je kombinace klasické akrylové malby štětcem s malbou spreji, poslední fáze byla dokončena kresbou akrylovými fixy. Obsah díla se vztahuje úzce k předmětu, pro který je určen. Raná péče se věnuje dětem se zrakovým postižením, to znamená, že oči, které jsou na obraze, jsou jak lidské oči, tak i oči zvířat. Upozorňují na důležitost toho smyslu, díky němuž můžeme vnímat svět. A mnohdy zapomínáme, jak bychom si měli vážit toho, když nám tento smysl funguje. Pevně doufáme, že se nám podaří prodat obraz za co nejvyšší částku, aby se rodinám dostalo větší pomoci, protože to musí být hodně náročné," uvedla Romana Kubešová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Frenštát p. R., pod jejímž vedením obraz vznikl.
Už nyní je možné bezplatně si zarezervovat si své místo v sále, prostřednictvím odkazu umístěného na stránkách www.zusfrenstat.cz nebo www.ranapece.cz/ostrava/hukvaldy, kde je k dispozici také odkaz na aukci obou obrazů. Věříme, že se najde spousta laskavých lidí, kteří tuto akci podpoří a společně se všemi organizátory se pokusí předat velký kus laskavosti rodinám, které ji potřebují.
Akce Jsem laskavec již sedmým rokem motivuje děti ve věku od 3 do 18 let, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. V předchozích letech frenštátská ZUŠ podpořila například psí útulek ve Vlčovicích, uspořádala koncert v Domě s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm, v roce 2020 prostřednictvím streamu zazpívaly děti klientům Hospicu Frýdek-Místek, v následujícím roce obyvatelům frenštátského Domova Hortenzie a v minulém roce škola poprvé podpořila aktivity Společnosti pro ranou péči Ostrava.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.