ČESKÉ BUDĚJOVICE: Každoroční klání v performativní poezii neboli slam poetry proběhne 31. října ve Studentském klubu Kampa. Vítěze, který bude Jihočeský kraj reprezentovat na celorepublikovém finále, vyberou diváci. Vystoupí deset soutěžících, ale vítěz může být jeden.
Slam poetry přezdívané často jako špinavá sestra poezie, je žánr vzniknuvší v osmdesátých letech ve Spojených státech. Zedník Marc Smith měl tehdy dojem, že klasická autorská čtení jsou nudná, a tak vrazil publiku do rukou bodovací sady. Ten básník, který je před mikrofonem oslnil nejvíc, získal nejvíc bodů a stal se vítězem večera.
Uteklo čtyřicet let a na světě je regulérní soutěžní disciplína kombinující poezii a sport. Tohoto kulturně-sportovního hybrida v tuto chvíli definují tři pravidla. Vystupující nesmí používat rekvizity, jejich výstupy musí být autorské a texty nesmí přesahovat tři minuty. Pokud všechna pravidla dodrží a divákům se budou líbit nejvíc, postoupí z krajských kol na celorepublikové finále, kde se budou rvát s ostatními vítězi krajských exhibic o titul mistra republiky a třicet tisíc korun.
Přesně to se stalo v roce 2017 Filipovi Korytovi alias Dr. Filipitchovi. Byl to právě celorepublikový šampionát ve slam poetry, který nastartoval jeho dráhu profesionálního umělce. Filipitch se chytil svojí šance a do dnešních dnů patří k největším celebritám žánru. Právě on také kvalifikaci v Českých Budějovicích bude moderovat – stejně jako později celorepublikové finále.
Na podiu uvidí diváci v onen osudný večer také Šimona Felendu, budějovického rodáka a finalistu MČR z roku 2019. Tento vystudovaný novinář a bohemista v současnosti patří k elitním interpretům slam poetry a jeho cesta umělce nezačala nikde jinde než na kvalifikaci na mistrovství republiky ve slam poetry.
Všem vřele doporučujeme přijďte navštívit 31. října Studentský klub Kampa a zažijte neopakovatelnou atmosféru, kterou umí vytvořit pouze SLAM POETRY!
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.