PLZEŇ: Jubilejní 30. ročník festivalu Bonjour Plzeň na téma „všemi smysly“ nabídne v listopadu více než dva týdny zajímavých zážitků spojených s Francií a Belgií. Návštěvníky pozve na francouzský trh, přednášku o unikátní belgické sbírce skla nebo výstavu, která představí partnerská města Plzně. V programu nebudou chybět francouzské filmy, cestovatelská setkání, degustace francouzských vín i belgických piv, gastronomické večery, koncert či konverzace ve francouzštině pro malé i velké.
„Třicet let festivalu francouzsko-české kultury Bonjour Plzeň dokazuje, že tato událost má pevné místo na kulturní mapě Plzně i regionu. Jsem velmi potěšen, že letošní ročník se vrací ke spolupráci s partnerskými městy - Limoges a Liège, což připomenou mimo jiné výstava na náměstí Republiky nebo přednáška na téma belgické a světové sklářské tradice,“ uvedl prezident Alliance Française de Plzeň Petr Šimon.
Venkovní výstava před radnicí na náměstí Republiky návštěvníky provede po partnerských městech Plzně – francouzském Limoges a belgickém Liège (Lutychu). Vernisáž se uskuteční 1. 11. v 17 hodin, vstup na ni je zdarma a výstava bude k vidění až do konce listopadu.
V pátek 3. 11. mohou návštěvníci festivalu spolu s učitelem, spisovatelem a cestovatelem Zbyňkem Kašparem procestovat dva francouzské regiony. Příběhy Bretaně a Normandie s ochutnávkou místních specialit začínají v Alliance française v 18 hodin, vstupné je 350 korun a místo je třeba předem rezervovat na e-mailu kaspar.zbynek@seznam.cz.
V sobotu 4. 11. se kavárna a tržnice v DEPO2015 promění ve francouzský trh, který oživí vystoupení nového cirkusu v podání Žongleros a kapela FESTNOZ42, která zahraje v rytmu Bretaně. Francouzské odpoledne v DEPO 2015 s názvem Zažij Francii! potrvá od 16 do 21 hodin. Vstup je zdarma.
Díky partnerské spolupráci do Plzně přijede i kurátorka muzea Grand Curtius v belgickém Liège Isabelle Verhoeven představit tamní jedinečnou sbírku skla. Přednášku O skle pro milovníky skleněného designu i studenty uměleckých škol doplní 7. 11. v Alliance française ochutnávka belgických piv. Vstup je 50 korun a rezervace není třeba.
Na festivalu nebudou chybět setkání s vyhlášenou francouzskou gastronomií. Pod přiléhavým názvem Bon appétit! se skrývá gastronomický večer šéfkuchaře Lukáše Kučery (6. 11.). Festival pozve i na Degustace vín z Francie i Itálie (9. 11.) či Soirée Raclette (15. 11.), seznámení s vynikajícím pokrmem raclette, typickým rozehřátým sýrem s oblohou. Na všechny tyto akce je třeba rezervace.
Ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň uvede festival dokument Toyen, baronka surrealismu režisérky Andrey Sedláčkové, která žije dlouhodobě v Paříži. Projekci doprovodí beseda s kameramanem Davidem Cysařem. Druhý z filmů, který festival zařadil do svého programu, nese název Adam. V poetických kulisách malého pekařství rozehrává režisérka Maryam Touzani v mistrně zrežírovaném debutu svou neokázalou poklonu ženské síle, touze a vytrvalosti v podmínkách nesvobody a represe. Oba filmy budou k vidění 14. 11. v Měšťanské besedě.
Milovníkům francouzštiny je v rámci festivalu věnováno několik událostí, kde mohou své znalosti procvičit malí i velcí. Le Petit Rendez-vous (2. 11.) nebo Chvilka s pohádkou (14. 11.) se uskuteční v prostorách Alliance française, konverzační setkání Le Rendez-vous français (8. 11.) proběhne ve Fine France ve Skrétově ulici.
Závěr 30. ročníku festivalu Bonjour Plzeň bude patřit mezinárodní kapele Les Fraises Chevelures z Prahy, která hraje gypsy swing a další taneční hudbu třicátých a čtyřicátých let. Vstupné na koncert 16. 11. v Zach’s Pubu je dobrovolné.
Festival francouzské kultury Bonjour Plzeň 2023 se uskuteční zejména díky podpoře hlavních partnerů města Plzně, MO Plzeň 3, sponzorské pomoci společností SAFRAN, IC West, s.r.o., MIDARO, s.r.o. a řady dalších partnerů a dobrovolníků.
Kompletní program najdete na www.bonjourplzen.cz.
Zájemci se rovněž mohou připojit ke členům Alliance française či navštěvovat jazykové kurzy, Informace najdete na www.alliancefrancaise.cz/plzen/.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.