čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Vizual
© Archiv Wikipedie



Soutěž Československo na Wikipedii začala 28. října 2023

ČR: Wikimedia Česká republika pořádá čtvrtý ročník soutěže, jejímž cílem je dokumentování dějin, osob a reálií Československa na české Wikipedii. Zúčastnit se lze psaním a rozšiřováním článků nebo nahráváním fotek. Soutěž trvá od 28. 10. do 10. 12. a její součástí bude i přednáška a editaton 23. listopadu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Prvních 100 účastníků a účastnic získá ponožky od Klubu Pánů z Ponožkovic a pro ty nejlepší jsou připraveny knižní ceny z nakladatelství Historický ústav AV ČR a Academia.

Autor článku: 
Hynek Kaplan

Letos soutěž rozšiřujeme

Období od vzniku prvního společného státu Čechů a Slováků do jeho finálního rozpadu 31. prosince 1992 trvalo přesně 27 093 dní. Ty naplňovaly dějinné události plné zvratů, zajímavé osobnosti, ale i pro pochopení doby důležitá každodennost obyčejných lidí. Mnoho z těchto reálií však stále čeká na zpracování do podoby článků na české Wikipedii. I proto Wikimedia Česká republika letos již tradiční soutěž rozšiřuje na celé období trvání společného státu.

Mezi tipy na chybějící články tak najdete kromě jmen desítek politických vězňů, disidentů, umělců anebo novinářů také názvy dobových předmětů a pojmů, nebo témata týkající se tehdejšího umění a kultury, jako je např. chalupa Václava Havla na Hrádečku.

 

Hlavní editaton v Hradci Králové

Projekt připomíná, že psát Wikipedii může každý, stačí najít relevantní zdroje a dodržet pravidla. Zapojit se tedy mohou jak zkušení editoři, tak úplní nováčci. Těm s editací pomohou lektoři  každé pondělí od 18 hodin ve Wikiporadně online nebo 23. listopadu od 15:30 na editačním maratonu v Muzeu východních Čech v Gayerových kasárnách v Hradci Králové, kam se bude také možné připojit vzdáleně.

„Během prvorepublikových, pozdějších nesvobodných, a nakonec prvních polistopadových let se toho pro Čechy i Slováky událo mnoho. Velké množství důležitých československých témat však stále na české Wikipedii chybí. Chceme proto oslavit vztahy mezi Čechy a Slováky i naši společně vydobytou svobodu tím, že popíšeme období, v němž nás spojovaly společné dějiny, a zachováme toto povědomí pro další generace,“ říká výkonná ředitelka WMČR Klára Joklová.

V uplynulých třech ročnících přibylo či bylo vylepšeno 176 článků a nahráno 219 fotek, letos se s rozšířením soutěže věří v další nárůst. Motivací účastníkům mohou být ponožky v národních barvách pro prvních 100 soutěžících. Ponožky daroval Klub Pánů z Ponožkovic, který je partnerem soutěže. Nejlepší přispěvatelé vybraní porotou navíc obdrží knihy od nakladatelství Academia a nakladatelství Historického ústavu AV ČR.

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024