ČR: Wikimedia Česká republika pořádá čtvrtý ročník soutěže, jejímž cílem je dokumentování dějin, osob a reálií Československa na české Wikipedii. Zúčastnit se lze psaním a rozšiřováním článků nebo nahráváním fotek. Soutěž trvá od 28. 10. do 10. 12. a její součástí bude i přednáška a editaton 23. listopadu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Prvních 100 účastníků a účastnic získá ponožky od Klubu Pánů z Ponožkovic a pro ty nejlepší jsou připraveny knižní ceny z nakladatelství Historický ústav AV ČR a Academia.
Období od vzniku prvního společného státu Čechů a Slováků do jeho finálního rozpadu 31. prosince 1992 trvalo přesně 27 093 dní. Ty naplňovaly dějinné události plné zvratů, zajímavé osobnosti, ale i pro pochopení doby důležitá každodennost obyčejných lidí. Mnoho z těchto reálií však stále čeká na zpracování do podoby článků na české Wikipedii. I proto Wikimedia Česká republika letos již tradiční soutěž rozšiřuje na celé období trvání společného státu.
Mezi tipy na chybějící články tak najdete kromě jmen desítek politických vězňů, disidentů, umělců anebo novinářů také názvy dobových předmětů a pojmů, nebo témata týkající se tehdejšího umění a kultury, jako je např. chalupa Václava Havla na Hrádečku.
Projekt připomíná, že psát Wikipedii může každý, stačí najít relevantní zdroje a dodržet pravidla. Zapojit se tedy mohou jak zkušení editoři, tak úplní nováčci. Těm s editací pomohou lektoři každé pondělí od 18 hodin ve Wikiporadně online nebo 23. listopadu od 15:30 na editačním maratonu v Muzeu východních Čech v Gayerových kasárnách v Hradci Králové, kam se bude také možné připojit vzdáleně.
„Během prvorepublikových, pozdějších nesvobodných, a nakonec prvních polistopadových let se toho pro Čechy i Slováky událo mnoho. Velké množství důležitých československých témat však stále na české Wikipedii chybí. Chceme proto oslavit vztahy mezi Čechy a Slováky i naši společně vydobytou svobodu tím, že popíšeme období, v němž nás spojovaly společné dějiny, a zachováme toto povědomí pro další generace,“ říká výkonná ředitelka WMČR Klára Joklová.
V uplynulých třech ročnících přibylo či bylo vylepšeno 176 článků a nahráno 219 fotek, letos se s rozšířením soutěže věří v další nárůst. Motivací účastníkům mohou být ponožky v národních barvách pro prvních 100 soutěžících. Ponožky daroval Klub Pánů z Ponožkovic, který je partnerem soutěže. Nejlepší přispěvatelé vybraní porotou navíc obdrží knihy od nakladatelství Academia a nakladatelství Historického ústavu AV ČR.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.