BROUMOV: Potřebují festivaly headlinera? A kdo plní tuto roli v době těkavých preferencí hlavně mladého publika? Jsou živá vystoupení pro mladé, ale i pokročilé hudebníky, kteří se chtějí vydat na profesionálnější dráhu – zvlášť, pokud se pohybují v oblasti okrajových žánrů jako jazz, world music nebo klasika? A jaké formy podpory se jim nabízejí na úrovni kraje, Ministerstva kultury nebo třeba Ochranného svazu autorského?
Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek zazněly během dvoudenní konference Hortus Musicalis, která se konala 10. a 11. října v broumovském klášteře. Ze strany řečníků, mezi kterými nechyběli šéfové velkých českých festivalů nebo zástupci organizací podporujících české talenty, zaznělo opakovaně, že tuzemští umělci často podceňují marketing a PR. Zároveň v dostatečné míře nevyužívají možnost čerpat podporu na prezentaci na showcasových přehlídkách v Česku i v zahraničí, které navštěvují promotéři, booking agenti i zástupci nahrávacích společností.
„Jejich úloha na první pohled slábne – a to i s ohledem na proměnu způsobu produkce hudby, která často vniká v nezávislých studiích nebo v přímo počítačích samotných hudebníků. S tím souvisí i její distribuce – hlavně mladší publikum funguje podle algoritmů sdílených platforem. Zároveň ale online prostředí vytvořilo pro umělce zcela nové možnosti: počínaje komponováním hudby pro počítačové hry, filmové projekty nebo vlastní obsah na sociálních sítích. Jak se shodli přítomní řečníci, jde o kanály, které otevírají tuzemským muzikantům dveře do celého světa,“ uvedl Jiří Hlinka z týmu festivalu Rock for People, který se podílel na přípravě programu konference.
Praktické workshopy a lekce druhý den konference rozvinuly podstatná témata, která rezonovala už úvodním dnem. Patřila k nim schopnost orientovat se v digitálním marketingu nebo grantových a dotačních titulech Ministerstva kultury ČR.
Obohacující byla přítomnost zástupkyň norské organizace NOPA, sdružující norské autorky a autory. Jejich příspěvky i aktivní vstupy do diskusí vtiskly celému setkání, jehož se zúčastnily na 40 desítky aktivních hudebníků, promotérů nebo manažerů v oblasti hudby z celé České republiky, obohacující mezinárodní rozměr.
„Účast na konferenci pro nás byla skvělou zkušeností. Seminář k hudebnímu průmyslu v České republice byl plodným a uspokojivým uzavřením našeho partnerství s Broumovem. Členka představenstva organizace NOPA Tove Bøygard přednesla prezentaci o výzvách, kterým často čelí hudební tvůrci a interpreti v Norsku. Její zkušenosti se zdály být relevantní a pro české diváky zajímavé. Vzdělávací a kulturní centrum Broumov spolupracuje s NOPA od roku 2019 a my oceňujeme dobrou práci našeho partnera. V posledních třech letech strávili čtyři norští skladatelé měsíc v klášteře. Spolu se čtyřmi českými skladateli pracovali na různých projektech, zapojili se do místní komunity a ponořili se i do vlastní tvorby. Projekt Hortus Musicalis Broumov díky tomu přinesl novou hudbu, zapojil a inspiroval mladé lidi v Broumově a přispěl k vytvoření nových přátelství a navázání pevných vztahů. Vzdělávací a kulturní centrum Broumov má skvělou kvalifikaci pro evropskou spolupráci a v budoucnu chceme pokračovat ve společném úsilí iniciováním nových projektů,“ uvedla Tine Tangestuen z organizace NOPA.
Projekt “Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita” rozšiřuje nabídku Vzdělávacího a kulturního centra Broumov o nové programy, posiluje kapacitu instituce, včetně posílení spolupráce a kulturní výměny mezi Českou republikou a Norskem, a zároveň přispívá k rozvoji regionu a k posílení soudržnosti místní sociálně různorodé komunity. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–2021, z programu KULTURA.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.