PRAHA: Je zázrak, když se narodí výjimečný hudební talent, který se podaří naplno rozvinout už v dětství. Klavírnímu virtuosovi Jiřímu Kollertovi se narodily hned dvě zázračné děti! Starší Eduard (21) i mladší Richard (15) od útlého věku studují housle v zahraničí u nejlepších pedagogů současnosti, vyhrávají významné houslové soutěže, cestují po celém světě a sólově koncertují s významnými orchestry. V úterý 24. října 2023 se všichni tři sejdou v kostele sv. Šimona a Judy, aby společně zahráli romantický program, kterým zahájí cyklus koncertů Komorní hudba FOK.
Jiří Kollert o programu koncertu říká: „Chceme představit hudbu, kterou máme rádi, kterou žijeme. Richard nyní miluje Čajkovského, jeho Vzpomínka na drahé místo je věnovaná Švýcarsku, kam s kluky jezdíme na hodiny houslí. Eduard si jako závažnou skladbu vybral Strausse, který bude mít v příštím roce výročí. Já jsem chtěl reprezentovat českou hudbu, a tak zahraji Smetanovu skladbu Na břehu mořském. Na závěr přijde španělský Sarasate, ve kterém se ukážeme všichni tři dohromady. Ke Španělsku máme blízko, protože Eduard tam studuje, a když byl mladší, jezdili jsme tam s ním.“
Eduard Kollert začal hrát současně na housle a klavír. Ve svých devíti letech koncertoval sólově pro španělskou královskou rodinu v Madridu, kde zaujal světoznámého pedagoga houslí Zakhara Brona. Rodina za ním začala dojíždět na intenzivní houslové kurzy do Švýcarska. Mladší bratr Richard Kollert byl na lekcích profesora Brona od tří let přítomen a bylo jasné, že za bratrem nezůstane ani o chlup pozadu. Když dostal do ruky opravdové housle, nezačal se učit od jednoduchých melodií lidových písní; hned hrál velké skladby, které už měl naposlouchané.
„Často se stává, že umělecké geny se v rodinách dědí takzvaně přes koleno a děti, jejichž rodiče mají hudbu jako profesi, protrpí nezbytné hodiny klavíru, aby se nakonec mohly věnovat něčemu „praktičtějšímu“, například sportu, nebo matematice a hudba se do rodiny vrátí zpět až s vnoučaty. U Kollertů na vnoučata čekat nemusí. Oba synové vynikajícího klavíristy Jiřího Kollerta se totiž hudby chopili bez nátlaku a zcela přirozeně. Starší Eduard (*2002) dokonce v počátku ovládl skvěle dva nástroje – housle a klavír. Mladší Richard (*2008) sáhl rovnou po houslích a dnes už je také studuje ve Švýcarsku. Často je označují jako geniální děti, ale jejich recept na úspěch je jasný: píle, trpělivost a nekonečná touha zahrát si hudbu, kterou jsou od malička obklopeni.“
KOLLERT FAMILY 24. října 2023 od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Vzpomínka na drahé místo op. 42
RICHARD STRAUSS
Sonáta Es dur op. 18
BEDŘICH SMETANA
Na břehu mořském (Vzpomínka)
EFREM ZIMBALIST
Koncertní fantazie na operu Rimského-Korsakova „Zlatý kohoutek“
HENRYK WIENIAWSKI
Fantaisie brillante na Gounodova Fausta op. 20
PABLO DE SARASATE
Navarra op. 33
Eduard KOLLERT | housle
Richard KOLLERT | housle
Jiří KOLLERT | klavír
Vstupenky naleznete na https://www.fok.cz/cs/kollert-family
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.