MIKULOV: V neděli 15. 10. proběhlo symbolické odhalení sochy Hvězdáře a křest monografie „Apokalypsy a vize“ umělce a kurátora 30. ročníku MVS “dílna“ Jaroslava Róny.
Impozantní dílo, čtyřmetrová bronzová socha Hvězdář, se poprvé prezentuje veřejnosti v zahradách mikulovského zámku. Autorem je významný český sochař a malíř, literát, scénograf a amatérský herec Jaroslav Róna (*1957), jehož tvorbu charakterizují monumentální plastiky, které našly své pevné místo ve veřejném prostoru naší metropole. Jedná se například o Podobenství s lebkou na Pražském hradu nebo Pomník Franze Kafky, který se nachází na rozhraní Starého města a Josefova. Do barokní zámecké zahrady v Mikulově byla socha umístěna v přímé návaznosti na jubilejní 30. výročí Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“, jehož byl Jaroslav Róna kurátorem.
„Mám velkou radost, že se právě Mikulov stal prvním místem, kde se mohou obyvatelé i návštěvníci s tímto fascinujícím dílem seznámit. Socha Hvězdář vychází z lidské figury a je pokryta geometrickým reliéfem. V sousedství zámku a s výhledem do krajiny působí socha velmi mocně,“ dodává místostarostka Petra Korlaar a starostka Jitka Sobotková doplňuje: „Jsem ráda, že Hvězdář stojí právě u nás. S hlavou v oblacích a zároveň nohama pevně na zemi pro nás může být velkou inspirací.“ Sám autor využil příležitosti odhalení sochy i ke křtu nové monografie, jehož autorkou je historička umění a kulturní antropoložka Barbora Půtová. Kniha se ještě před svou první oficiální prezentací dočkala i prvního ocenění, když na 34. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě získala cenu za nejkrásnější knihu veletrhu.
Hvězdář bude v Mikulově umístěn jen dočasně a následně se přesune dál. V mikulovském zámecké zahradě pouť sochy teprve začíná.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.