ÚSTÍ NAD LABEM: 26. ročník divadelního festivalu KULT svou kulturní nabídkou zpestří deset říjnových dní v Ústí nad Labem. Od 11. do 20. října se uskuteční na sedmi ústeckých nejen divadelních scénách. Festival nabídne více než třicet kulturních událostí – od činohry, alternativního, loutkového divadla přes site-specific zahájení, audiowalk inscenaci až po koncerty, besedy a módní performance.
Letošním hlavním tématem festivalu je Energie. „Tím, že jsme vybrali téma Energie, chceme především otevřít diskuzi o prospěšných funkcích divadla a umění obecně, o jejich dopadech na kvalitu života, a také poukázat na to, jak velkou inspirací může divadlo pro člověka být. Energie propojuje dramaturgický výběr divadelních inscenací a je zároveň dominantním tématem doprovodného programu.“ přibližuje Lenka Havelková, ředitelka festivalu.
Festival letos exkluzivně zahájí Cirk La Putyka s #kulturunezastavis v ZOO Ústí nad Labem. Zahájení vzniká jako site-specific projekt v režii Víta Neznala s více než dvaceti umělci nejen z Prahy a Ústí nad Labem. Zahájení bude odrážet téma kultury jako ohroženého druhu a téma energie.
V průběhu festivalu se představí několik mimořádných divadelních počinů loňského roku a aktuálních premiér. Například v ústeckém Domě kultury bude uvedena inscenace režiséra Jiřího Havelky Vykouření od Divadla Husa na provázku. Ve Veřejném sále Hraničář se odehraje Crime od Meetfactory – autentické dokumentární svědectví dramatičky Asji Vološiny. V premiérovém podání se pak například mohou diváci těšit na titul Krajina se sklady od Činoherního v režii Kláry Vosecké nebo na improvizované představení Jiřího Maryšky Divadla Demago.
Program festivalu nezapomíná ani na dětské diváky a divačky. Pro ně je vhodné například zahájení festivalu, loutková inscenace Ostrov Domov od autorky Katanari nebo pro nejmenší diváky a divačky od deseti měsíců do tří let inscenace Eyjú od Studia Damúza.
I v letošním roce pokračuje spolupráce s Fakultou umění a designu UJEP, konkrétně s Ateliérem oděvní tvorby a designu. V rámci festivalu budou probíhat malé módní performance pod taktovkou vedoucího ateliéru Jan C. Löbla a jeho studentů.
Celý program festivalu a prodej vstupenek je dostupný na webu festivalkult.cz.
Partnery festivalu jsou město Ústí nad Labem, Ministerstvo kultury, Ústecký kraj, Státní fond kultury, Nadace a Skupina ČEZ, MKM Projekt, SALTEK a APERAM.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.