neděle
12. ledna 2025
svátek slaví Pravoslav
Banner k výstavě
© Zdroj: https://www.facebook.com/atriumzizkov



Výstava Ruce za zády a ticho zkoumá proměny českého školství

PRAHA: 5. října představí Galerie Atrium Žižkov další ze série edukačních výstavních projektů s názvem Ruce za zády a ticho. Autory výstavy jsou kurátor Ondřej Horák (Fuczik) ve spolupráci s umělci Hynkem Altem, Jiřím Kovandou, Jaro Vargou, Janem Zdvořákem a Kolektivem Prádelna. Výstavní instalace je zaměřená na vývoj a podoby českého školství a uměleckým způsobem tematizuje otázky způsobů vzdělávání. Přizvaní umělci a umělkyně reagují svými výstupy na konkrétní odkazy ze svého dětství na základní škole. 

05.10.2023
Autor článku: 
Adéla Matoušková

V roce 2024 uplyne 250 let od přijetí Všeobecného školního řádu z roku 1774 a 155 let od chvíle, kdy byl roce 1869 přijat školský zákon, který povinnou školní docházku v českých zemích definitivně zavedl. Prostory Galerie Atrium se při té příležitosti promění ve školní třídu. Nechybí počmárané školní tabule, nepohodlný školní nábytek, mokré houby nebo vitríny plné školních exponátů.

„Když jsem na začátku školního roku stál ve třídě se svými dětmi, zaujala mě skutečnost, jak málo se ta jejich třída liší od té, do které jsem chodil já. A ta se jen málo lišila od té, do které chodili moji rodiče. A jejich rodiče. Lavice, židličky, tabule, nástěnky, a dokonce i školní pomůcky. A položil jsem si otázku, jestli je možné realizovat všechny potřebné změny v našem školství v prostředí, které se vlastně změnilo jen málo“, říká kurátor výstavy Ondřej Horák.

Výstavní projekty v galerii Atrium spojuje skutečnost, že vznikají ve spolupráci s odbornými institucemi. Galerie se tak snaží nabízet komplexní informace na vybraná témata. Výstava je tentokrát doplněna o celou řadu informací, které galerie připravila ve spolupráci se společností EDUin.

“Žijeme ve světě, kde schopnost tvořivě přistupovat k řešení aktuálních i budoucích problémů bude naprosto klíčová. Škola na tuto novou společenskou poptávku zatím reaguje ale dost pomalu. Za EDUin jsme se k výstavě rádi připojili, protože věříme, že je možné školní prostředí a výuku proměnit tak, aby dokázala ve všech dětech a mladých lidech tvořivost podněcovat a rozvíjet," říká ke spolupráci Kateřina Lánská z EDUinu.

Návštěvník si v prostorách může také poslechnout audio nahrávky žen bez domova Kolektivu Prádelna o jejich osobních zkušenostech ze školního prostředí, prozkoumat  instalaci Jiřího Kovandy vytvořenou z nejrůznějších školních pomůcek, seznámit se s fotografiemi Hynka Alta, které vznikly v zavřené žižkovské škole, seznámit se se známkovým průměrem slovenského umělce Jara Vargy anebo si zkusit prolézt velkou interaktivní konstrukci vytvořenou umělcem Janem Zdvořákem z lavic, židlí, žebřin a žíněnek.

"Zajímavá jsou také data, která se na výstavě objeví. Třeba informace, že na základní škole v České republice stráví každé dítě během života až 1 764 dní, což je až 7056 školních hodin. Zároveň nám přišlo zajímavé, že většina z 4 tisíc škol u nás odpovídá svým rozložením školních tříd, chodeb, pedagogických kabinetů nebo třeba jídelen představě o školní budově z 19. století. To je hodně času stráveného v konkrétním místě. Naší výstavou chceme vyvolat debatu nad podobami současných škol a možnostmi změny“, dodává ředitelka Galerie Atrium Žižkov Marie Kašparová.

Výstava bude v Galerii Atrium Žižkov (Čajkovského 12, Praha 3) otevřena až do 10. března 2024 vždy od středy do neděle mezi 14. a 19. hodinou. Vstup na výstavu je zdarma a je bezbariérová.


Více na www.atriumzizkov.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025