BRNO, ZAHRANIČÍ: Vernisáž mezinárodní putovní výstavy pořádané Nadačním fondem Arnošta Lustiga proběhla 12. září 2023 ve Hvězdárně a planetáriu Brno, kde je až do 15. října 2023 přístupná široké veřejnosti. Své putování započala v Planetáriu Královské observatoře v Bruselu a do Brna přijela ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. Další zastávkou po brněnském uvedení bude Paříž.
Výstava o lidství „Já chci být člověk” – zpráva Arnošta Lustiga hvězdám a nejen jim je výzvou mladších i starších k sebereflexi vedoucí k lepšímu, spravedlivějšímu světu. Tato výstava vysílá do vesmíru „vizitku“ humanismu a univerzálních hodnot zakotvených v myšlenkovém odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Nekonvenčně znázorňuje nejen to, jak může člověk přežít nepředstavitelné věci a uchovat si lidskost, ale i propast mezi pokrokem, který lidstvo učinilo ve vědě, a „zaostalostí“ v tom, jak být člověkem. Slovy Arnošta Lustiga: „Problémem civilizace je, že narůstá pomalu, milimetr po milimetru, a její tenkou slupku můžete seškrábnout za týden, za měsíc… Je snadnější ničit než rozšiřovat civilizaci, stejně jako je snadnější najít nepřítele než přítele.“ Myšlenkový koncept i architektonické řešení výstavy vychází z Lustigovy metafory „slupky civilizace“ v uvedeném citátu. Dominuje písmo a kruh symbolizující jak jednotu a univerzálnost, tak planety, čímž se vrací k tématu vrstev a křehkosti lidství. Výběr materiálů je odrazem dvou principů, papír připomíná spisovatelství a paměť, dřevo symbolizuje všeobjímající přírodu.
Eva Lustigová, spoluzakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga a kurátorka výstavy, dodává: „Být člověkem je životní úkol – je nutné, aby se lidskost nevytratila z našich životů, abychom si ji uvědomovali každý den. Nedá se našetřit a nemělo by se s ní ani šetřit. V období velkých krizí a potlačování lidských práv je na nás kultivovat hodnoty, které nás polidšťují: svobodu, důstojnost, spravedlnost, soucit a ohled člověka k člověku.“
V podobném duchu na současné problémy společnosti a pojetí lidskosti se na vernisáži velmi výstižně rozhovořil Lukas Hammer, vnuk Grety a Fritze Tugendhatových, který řekl: „Nenávist je stále mezi námi. A je jedno proti komu je namířena… Zkušenost z útěku mé rodiny mě naučila, že bez tohoto útěku bych ani neexistoval. Na to musím myslet, když mluvím s uprchlíky... Myslím, že když se nám podaří vidět sami sebe v druhých lidech bude pro nás nemožné odpírat jim jejich lidskost a potom přijdou empatie a porozumění úplně automaticky.“
Výstava, svou podstatou vzdělávací, je dílem kurátorské skupiny opírající se o renomovaného muzeologa a historika Pawla Ukielského. Autorem umělecké instalace a výtvarného řešení výstavy jsou Marie Kopecká Verhoeven a Dominique Defontaines z umělecké skupiny Rés(O)nances. Autorkou konceptu a místního participativního prvku studentů 9. tříd je Eva Lustigová. Studenti z vybraných škol, kteří se zúčastnili vzdělávacích přípravných dílen před otevřením výstavy, přispěli do samotné instalace svým pohledem na humanismus. Na vernisáži přednesli své aforismy studenti ze ZŠ Antonínská, Uměleckého gymnázia P. Křížkovského a ZŠ Podivín.
Vernisáž zahájil trumpetista Lukáš Soldán a k hostům promluvila primátorka města Brna Markéta Vaňková, která uvedla: „Mám obrovskou radost z toho, že do těchto aktivit jsou zapojeni mladí lidé ze škol, protože si myslím, že pro další rozvoj naší společnosti je to to nejlepší, co můžeme udělat. Vzpomínat na minulost, učit se z ní a vykládat našim mladým generacím, co můžeme udělat proto, aby svět byl lepší.” Na vernisáži vystoupil také ředitel hvězdárny Jiří Dušek, tajemník federace židovských obcí Michal Pelíšek, vnuk Grety a Fritze Tugendhatových Lukas Hammer a předsedkyně Nadačního fondu Arnošta Lustiga Eva Lustigová. Moderování se ujala astrofyzička Lenka Zychová.
Projekt finančně podpořili:
Nadační fond obětem holocaustu
Magistrát hlavního města Prahy
Statutární město Brno
Záštitu poskytli:
Primátor hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.
Předseda Senátu Parlamentu České republiky RNDr. Miloš Vystrčil
Ministr kultury Mgr. Martin Baxa
Ministr pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláš Bek, PhD.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich
Předsedkyně Výboru pro sport a volný čas ZHMP Ing. Mariana Čapková, MBA
Česká komise pro UNESCO
Federace židovských obcí v České republice
Partnerské organizace:
Hvězdárna a planetárium Brno
Moravská zemská knihovna
Národní pedagogický institut
Meeting Brno
Planetum
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
UNICEF ČR
Rés(O)nances
Fantova kavárna
Více informací: www.lustigfoundation.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.