PRAHA: Oblíbenou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovou dirigenta Eugene Tzigana 4. a 5. října v Obecním domě. Úvod večera bude patřit dvěma ženám-skladatelkám, a sice Vítězslavě Kaprálové a polské autorce Grażyně Bacewicz. Sólistou koncertu bude skvělý francouzský klavírista Lucas Debargue.
„Berliozovu Fantastickou symfonii interpretuji ultraromanticky. Vycházím přitom z novoněmecké kompoziční školy. Mé pojetí je mnohem dramatičtější, emocionálně extrémnější a nepředvídatelné,“ uvedl Eugene Tzigane. Tento špičkový dirigent s japonsko-americkými kořeny se s Pražskými symfoniky poprvé potkal na abonentním koncertě v únoru 2022. V minulé sezóně s orchestrem absolvoval úspěšný zájezd do Německa taktéž s romantickým repertoárem.
Lucas Debargue je mladý francouzský klavírista s netradičním životním příběhem. Na klavír začal hrát až ve svých deseti letech, vystudoval literaturu a filozofii a na profesionální hudební dráhu se dal až poté. Hned ve třiadvaceti však zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského. Start jeho kariéry byl doslova raketový, již má za sebou koncerty ve všech světových prestižních sálech, jako je Berlínská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam, Konzerthaus ve Vídni, Théâtre des Champs Elysées či Filharmonie v Paříži, Wigmore Hall v Londýně, Suntory Hall v Tokiu i Carnegie Hall v New Yorku.
S Pražskými symfoniky Lucas Debargue zahraje Klavírní koncert polské skladatelky Grażyny Bacewicz. „Dílo Grażyny Bacewicz zahrnuje mnoho různých kompozičních stylů. Tento koncert je značně inspirovaný polskou lidovou hudbou. Můžete v něm rozeznat tradiční melodie a rytmy, ale co se týče harmonické stránky, je to velice subtilní dílo. V harmonii je zřetelná inspirace francouzskou hudbou – mám na mysli Debussyho a Ravela, ale také jsou tam přítomny agresivnější souzvuky, které používal například Bartók,“ přibližuje dílo Lucas Debargue.
Od Vítězslavy Kaprálové zazní na úvod koncertu skladba Suita rustica, která je taktéž inspirovaná lidovou hudbou, pochopitelně tou českou. Pozorný posluchač v ní jistě rozezná melodie známých lidových písní.
Před koncertem 5. října 2023 se od 18:15 koná setkání s umělci.
„Jak víme, náhody neexistují. Jako když vynikající dirigent Eugene Tzigane zaskočil za nemocného dirigenta v únoru 2022: zkrátka se měl s orchestrem FOK potkat. A hned se začalo plánovat znovushledání, které připadá na říjen 2023. Tentokrát s Tziganovým jasně čitelným rukopisem, kterému vévodí Fantastická symfonie Hectora Berlioze, klíčová symfonie 19. století prostoupená ženskou energií. Což samozřejmě platí i pro díla Vítězslavy Kaprálové a Grażyny Bacewicz. Co se však nemění, s maestrem Tziganem vystoupí opět klavírista, opět výtečný: Francouz Lucas Debargue, ověnčen vavříny a nádhernými nahrávkami.“
FANTASTICKÁ SYMFONIE 4. a 5. října 2023 od 19:30, Obecní dům
VÍTĚZSLAVA KAPRÁLOVÁ
Suita rustica op. 19
GRAŻYNA BACEWICZ
Koncert pro klavír a orchestr
HECTOR BERLIOZ
Fantastická symfonie op. 14
Lucas DEBARGUE | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Eugene TZIGANE | dirigent
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/fantasticka
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.