PRAHA: Vláda včera schválila záměr prezentace České republiky jako hlavní hostující země na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Finální stanovisko oznámí německá strana ještě během září 2023; oficiální vyhlášení hlavní hostující země v roce 2026 pak proběhne 18. -22. října 2023 na frankfurtském knižním veletrhu.
„Máme výbornou zkušenost s hostováním na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku. Tamější hostování bylo německou stranou hodnoceno jako vysoce nadprůměrné, a to v kontextu celé novodobé historie akce. Tak vznikl silný impuls skutečně usilovat o status hlavního hosta také na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Tyto mezinárodní příležitosti prezentace české literatury nejsou jen jednorázovou investicí státu do knižního průmyslu a trhu. Svou účast na těchto prestižních fórech mohou čeští nakladatelé a další spolupracující subjekty aktivně využít a znásobit, “ řekl ministr kultury Martin Baxa.
Na přípravu a realizaci programu hostování je potřeba dle kvalifikovaného odhadu alokovat částku ve výši 197 515 000 Kč pro roky 2023 – 2027. Prostředky na přípravu a realizaci akce budou hrazeny v rámci schválených výdajových limitů Ministerstva kultury na příslušné roky, tzn. bez zvýšených požadavků na státní rozpočet. S činností dalších subjektů, tedy s Czech Tourism, Českými centry, se počítá s v konzultační rovině a nepředpokládají se další nároky.
Role hlavního hosta se na veletrhu odráží v prestiži konkrétní země, je výrazným nástroje veřejné, zejména kulturní diplomacie; některé dopady se projeví okamžitě, v krátkodobém horizontu, jiné pak ve střednědobém. Hostování vytváří možnosti pro zvýšení podílu české literatury v překladech na mezinárodních trzích a současně podporuje český knižní průmysl: od autorů, překladatelů, výtvarníků, nakladatelů přes autorské organizace po licenční agentury.
Jde o jednoznačně rezortní aktivitu, do níž budou ideálně zapojeny i další subjekty, zejména Czech Tourism (MPO) a Česká centra (MZ).
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.