TETÍN: Obec Tetín se připravuje na tradiční Svatoludmilskou pouť. Třídenní poctu patrně nejznámější české světici doprovodí pestrý program, který začne už v pátek 15. září a potrvá až do neděle 17. září 2023. Vrcholem bude sobotní poutní mše, po které místní obyvatelé slavnostně odhalí nový název náměstí 9. května, které nově ponese jméno náměstí Kněžny Ludmily. Organizátorem je obec Tetín a Sdružení sv. Ludmily. Vstup na pouť je zdarma.
Na tradiční poutní mši, kterou celebruje biskup Václav Malý, naváže odhalení nového názvu tetínského náměstí ve 12.30. Místní zastupitelé o změně názvu uvažovali od doby sametové revoluce již několikrát. Letos v červnu změnu definitivně schválili. „Obec Tetín je úzce spjata se vznikem české státnosti, na což bychom měli být jako tetínští srdcaři náležitě hrdí. Tetín je prostě historicky významným místem. Důležitou roli u zrodu české státnosti hrála sv. Ludmila, první historicky doložená křesťanská kněžna. Další historické osobnosti již mají na Tetíně své ulice – Bořivoj, Vojáčkovi, Hájek z Libočan, nebo samotný název obce po kněžně Tetě. A tak dává logiku, aby se hlavní náměstí jmenovalo právě po svaté Ludmile,“ upřesňuje rozhodnutí zastupitelů Martin Hrdlička, starosta Tetína a předseda spolku SVATÁ LUDMILA, z. s.
Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program Svatoludmilské pouti. Chybět nebudou koncerty, programy pro děti, oslavy burčáku, divadlo, kino ani výstava.
Návštěvníci Svatoludmilské pouti mohou přispět na stejnojmennou stezku
Během pouti přispějí zájemci také na prodloužení Stezky sv. Ludmily do jejího rodného Mělníka. Příspěvky mohou návštěvníci pouti provádět digitálně prostřednictvím platebních karet, mobilních telefonů, či chytrých hodinek. Umožní jim to nový samoobslužný dárcovský terminál České spořitelny. S využitím moderní formy dárcovství chce Spolek prodloužit stezku tak, aby symbolicky spojovala všechna místa spojená se životem české světice. Stezka povede po již existujících trasách Klubu českých turistů, například přes místa jako Svatý Jan pod Skalou, Beroun, Pražský hrad, Budeč nebo Levý Hradec. „Je to skvělá příležitost, jak podpořit dnešní fenomén poutnictví a také se inspirovat silným příběhem ženy na počátku našich dějin. Na každém z dvanácti stanovišť umístíme tabule s informacemi, které budou sloužit k zamyšlení nad etapami života sv. Ludmily,” říká k projektu Miroslava Janičatová, ředitelka spolku SVATÁ LUDMILA, z. s.
Podrobný program Svatoludmilské pouti najdete na https://www.tetin.cz/zivot-v-obci-a-sluzby/aktuality/svatoludmilska-pout-tetin-450cs.html
Více o spolku Svatá Ludmila na: www.nasisvetci.cz, www.putovanizakoreny.cz, www.svataludmila.cz
Svatá Ludmila 1100 let, z. s. – dnes již jen Svatá Ludmila, z. s.
Spolek Svatá Ludmila vznikl v roce 2015 s cílem propojovat svatoludmilská místa (nejen) v České republice a pečovat o odkaz sv. Ludmily. Po realizaci 1100. výročí její smrti v roce 2021 rozšířil spolek svou činnost do projektu poutní turistiky, Putování za kořeny, s myšlenkou propagace více či méně významných poutních míst v Čechách a na Moravě. V rámci projektu Naši světci se dále věnuje připomínání odkazu národních světců a historických osobností spojených s počátky českého státu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.