PLZEŇ: Členové souboru plzeňského Divadla ALFA herečka Kristýna Franková a herec Petr Vydarený byli za mimořádný umělecký výkon nominováni do užšího výběru pro udělení prestižní divadelní Ceny Thálie 2023 v kategorii loutkové divadlo. Kristýna Franková zaujala porotu Herecké asociace jako babka v pohádce O zlaté rybce. Petr Vydarený je nominovaný za výkon s loutkou Kašpárka v komedii Supermaňásci. Slavnostní vyhlášení 30. ročníku Cen Thálie se uskuteční pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy 30. září v Národním divadle.
„Z nominací máme velkou radost a držíme Kristýně i Petrovi palce. Cenu Thálie může získat jen jeden z pěti nominovaných, i užší nominace ale znamená velký úspěch a uznání,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.
Kristýna Franková, nastoupila do souboru Alfy teprve před rokem, už dříve ale hrála v pražském Divadle Minor. Vystudovala KALD DAMU a také Akademii staré hudby na FF MU v Brně. Pochází z Plzně a Plzeňané si ji mohou pamatovat z divadelně-poetického projektu Vodotrysk nebo jako zpěvačku kapely Poitín. Je také moderátorkou stanice Vltava Českého rozhlasu.
Příběh O zlaté rybce, kde hraje Kristýna Franková babku, napsala pro Alfu na motivy lidové pohádky dramaturgyně divadla Petra Kosová, režíroval ji umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski a autorkou výpravy je Bára Hubená. „Kristýna hraje s chutí a lehkostí a krásně zpívá. Její babka zprvu neškodně brblá, postupně ale podléhá svůdné temnotě chamtivosti, která dříme v každém z nás. Mimochodem – autorem krásných melodií, které si Kristýna pěvecky tak vychutnává, je druhý nominovaný – herec a skladatel Petr Vydarený,“ řekla Petra Kosová.
Porota Cen Thálie pro loutkové divadlo v čele s předsedkyní Kateřinou Dolenskou ve zdůvodnění nominace uvádí: „Kristýna Franková podává v inscenaci suverénní herecký, animační i pěvecký výkon. V roli rybářovy ženy není jen protivnou semetrikou, ale obohacuje ji o odstíny nešťastné bytosti, která jen obyčejně touží po lepším životě. Toto drobnokresebné propracování charakteru postavy přináší hamižné rybářce dokonce divácké sympatie, které gradují se smířlivým koncem pohádky“.
Petr Vydarený vystudoval KALD DAMU a jeho cesta do Alfy, kde je od roku 2015, vedla přes angažmá v Západočeském divadle v Chebu. V Divadle ALFA nejen hraje, ale také skládá hudbu. Režijně a autorsky se podílel na inscenaci Odysseus na motivy řeckých bájí.
Porota Cen Thálie ocenila: „herecký výkon Petra Vydareného v iluzivní inscenaci Supermaňásci, který je pozoruhodný jak po vodičské, tak po mluvičské stránce. Dokáže precizní animací na vteřinu přesně gradovat groteskní výstupy dnes už poněkud archaického Kašpárka z tradičního loutkového divadla a zároveň ho obdařit současnou dikcí a vtipem, které publikum spolehlivě rozesmějí“. V komedii Supermaňásci autora Víta Peřiny vede výmluvný Kašpárek klasické české loutky do akce a zachraňuje město Plzeň před pohromou z vesmíru. Režisérem Supermaňásků je Tomáš Dvořák, dlouholetý umělecký šéf Alfy a nositel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti loutkového divadla z roku 2021. Autorem výpravy je Marek Zákostelecký.
Pohádku O zlaté rybce můžete v Alfě vidět v rámci sobotního odpoledního představení 7. října. Pohádka O zlaté rybce a s ní spojený podvodní svět budou také hlavním tématem Noci divadel v plzeňském Divadle Alfa 18. listopadu odpoledne a v podvečer.
Supermaňásci budou v Alfě na programu na konci října a na začátku listopadu v rámci dopoledních představení pro školy. Obě inscenace se v listopadu také vydají do Prahy na festival Přelet nad loutkářským hnízdem.
Vstupenky do Divadla ALFA je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně divadla (vchod ze Spolkové ulice), otevírací doba:
PO - PÁ 8:00 - 15:30
Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením.
Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.