neděle
12. ledna 2025
svátek slaví Pravoslav
Logo
© Archiv MK



Nové výzvy Národního plánu obnovy podpoří digitalizaci i mezinárodní spolupráci v roce 2024

ČR: Jde o výzvy v rámci iniciativ Status umělce a Digitalizace kulturního a kreativního sektoru. Od začátku září do poloviny října je možné podávat žádosti o dotaci na projekty mezinárodní umělecké a odborné spolupráce a do konce října nově také žádosti o dotaci na digitalizační projekty a dokumentační a informační činnost.

Autor článku: 
Tiskový odbor MK

„Jedním z důležitých úkolů ministerstva kultury je ochrana kulturního dědictví. V dnešní době je přirozenou cestou jeho digitalizace. A stejně tak podpora tvůrců kulturních hodnot v jejich dalším profesním rozvoji. Dotace Národního plánu obnovy v tomto vhodně doplňují možnosti běžných dotačních titulů ministerstva,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

Podpora digitalizace v oblasti vizuálního umění a architektury cílí na menší projekty nezřizovaných neziskových organizací, pro které představuje jedinečnou příležitost zásadnějších investic do reprodukční techniky a softwarového vybavení. Podpora může jít na modernizaci reprodukční a digitalizační techniky či softwaru pro webové databáze. Žádat mohou například spolky a neziskové organizace, které se zabývají dokumentační, informační a sbírkovou činností v oblasti vizuálního umění a architektury.  Výsledkem může být digitalizovaná sbírka, archiv, databáze nebo webový portál.

Pro velké sbírkotvorné a paměťové instituce je určena další nová výzva Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. Vychází vstříc potřebě digitalizace jako možnosti uchování a zprostředkování kulturního dědictví co nejširší veřejnosti. To vše prostřednictvím inovativních technologií šetrných k životnímu prostředí. Dotace je určena na pořízení hardwaru, softwaru, přístrojového vybavení či dodavatelských služeb pro digitalizaci. Digitalizovány mohou být například movité a nemovité kulturní památky, sbírkové předměty a archeologické nálezy, dokumentační fondy a archivy, kinematografické, zvukové a audiovizuální záznamy. Požádat mohou muzea, galerie, Národní památkový ústav a další paměťové instituce v oblasti správy a ochrany kulturního dědictví, vlastníci nebo správci národních kulturních památek nebo specializovaná pracoviště Římskokatolické církve zaměřená na ochranu kulturního dědictví.

Výzva na podporu projektů mezinárodní spolupráce reaguje na dlouhodobou poptávku po podpoře síťovacích aktivit a výměny zkušeností mezi českou a zahraniční uměleckou scénou. Díky pilotní výzvě vypsané koncem roku 2022 letos čerpá 120 projektů prostředky v celkové výši 93 mil. Kč. Návazná výzva pro rok 2024 počítá s alokací minimálně 60 mil. Kč. Je určena na projekty realizované v České republice a týká se rezidenčních pobytů, tvůrčích dílen, odborných kurzů a workshopů, konferencí či seminářů v oblasti profesionálního divadelního a tanečního umění, klasické, alternativní hudby a výtvarného umění. Projekty zaměřené na rozvoj kompetencí pracovníků kulturního a kreativního sektoru realizované v zahraničí se mohou ucházet o podporu ve výzvě Mobilita III., která byla vyhlášena v červnu letošního roku.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025